Nie zawsze łatwo udzielić odpowiedzi na pytania o dojrzewanie. Żeby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy odpowiedzi na najbardziej popularne pytania z tego zakresu. Oto wszystko, co każdy rodzic powinienen wiedzieć na temat miesiączki i dojrzewania.
Dojrzewanie, albo pokwitanie, to zmiany fizyczne i emocjonalne, przez które przechodzą dziewczęta w czasie dorastania. Zmiany te najczęściej zaczynają się w wieku od 9 do 13 lat i obejmują:
Wydzielina z pochwy to naturalny płyn, który zapobiega wysuszeniu pochwy i chroni ją przed infekcjami. Jest przezroczysty lub mlecznobiały, a jego intensywność zmienia się w trakcie cyklu.
Kiedy dziewczynka zauważy wydzielinę na bieliźnie, rodzice mogą polecić jej stosowanie wkładek higienicznych, które zapewniają uczucie świeżości i czystości przez cały dzień. Wkładki zapewniają także ochronę na wypadek, gdyby akurat zaczęła miesiączkować.
Przede wszystkim wytłumacz córce, że miesiączka to zdrowy objaw, znak, że ciało dojrzewa i w przyszłości będzie gotowe na ciążę (jeśli kiedyś zdecyduje się mieć dzieci).
Przeczytajcie razem artykuł „Ile dni liczy cykl menstruacyjny?”, który w przystępny sposób przedstawia wszystkie podstawowe informacje.
Wyjaśnij córce, że nie ma konkretnego momentu, kiedy to powinno nastąpić i u każdej dziewczyny ten proces przebiega indywidualnie.
Z reguły pierwsza miesiączka pojawia się mniej więcej dwa lata od momentu, kiedy córka zauważy, że jej piersi zaczynają rosnąć, czyli między 10. a 16. rokiem życia. U wielu dziewcząt pierwszy okres przychodzi w kilka miesięcy po pojawieniu się wydzieliny z pochwy.
Jeśli córka ukończyła 16 lat, a jeszcze nie zaczęła miesiączkować, skonsultujcie się z lekarzem rodzinnym.
Przeciętnie w czasie miesiączki kobieta traci od 4 do 12 łyżeczek płynu menstruacyjnego, ale krew stanowi tylko niewielką jego część.
Układ krwionośny zawiera ponad cztery litry krwi, dlatego niewielka utrata krwi podczas okresu nie jest groźna, szczególnie że organizm szybko uzupełnia ten brak.
Jako że krwawienie miesiączkowe trwa od trzech do siedmiu dni, utrata krwi jest bardzo powolna.
Plamienie to wydzielina z krwią, która może pojawiać się między miesiączkami. Jest to zupełnie normalne zjawisko, jeżeli następuje blisko okresu (czyli niedługo przed lub po). Jednak jeśli pojawia się często i nieregularnie, należy skonsultować się z lekarzem.
Zapewnij córkę, że stosowanie tamponów nie boli i z powodu tamponów nie straci dziewictwa.
Wszystkie dziewczyny mogą bezpiecznie stosować tampony, szczególnie jeśli w czasie miesiączki chciałyby pływać.
Jeśli córka chce wypróbować tampony, powinna zacząć od tych z aplikatorem, ponieważ łatwiej je włożyć. Doradź jej, by robiła to w wygodnej pozycji, na przykład na stojąco z ugiętymi kolanami.
Zaproponuj jej przeczytanie artykułu „Jak włożyć tampon”
Nie! Niestety wiele osób wciąż uważa, że podpaski, tampony, ich opakowania i aplikatory można spłukiwać w toalecie.
Naucz córkę, by wszystkie te produkty wyrzucała do kosza na śmieci, ponieważ spłukiwanie ich w toalecie może zatkać odpływ.
Owiń aplikator, zużyty tampon czy podpaskę w opakowanie od kolejnej podpaski lub w papier toaletowy.
Wyrzuć do kosza na śmieci.
Miesiączka jako taka nie boli, jednak wiele kobiet odczuwa bolesne skurcze tuż przed lub na początku okresu. Dzieje się tak dlatego, że macica musi się kurczyć i rozszerzać, żeby pozbyć się niepotrzebnej wyściółki (endometrium).
Nie oznacza to jednak, że trzeba się męczyć. Przeczytaj artykuł o PMS, w którym podpowiadamy, co może przynieść ulgę.
Każda kobieta jest inna, więc wyjaśnij córce, że może wybierać spośród bardzo wielu różnych produktów. Na rynku dostępne są podpaski (ze skrzydełkami lub bez), tampony (z aplikatorem lub bez), a także kubeczki menstruacyjne i specjalna bielizna.
Pomóż córce się przygotować. Daj jej kilka podpasek, które może schować w plecaku lub w szafce szkolnej. Przypomnij, że jeśli czegoś jej zabraknie, zawsze może zwrócić się po pomoc do nauczycielki, do której ma zaufanie lub do pielęgniarki szkolnej.
W najgorszym przypadku może zrobić prowizoryczną podpaskę z papieru toaletowego i tak zabezpieczona szukać prawdziwej.
Niepewność może powodować zdenerwowanie, szczególnie w pierwszym roku miesiączkowania, kiedy okresy są bardzo nieregularne.
Pomóż córce wyliczyć, ile dni trwa jej cykl menstruacyjny. Możecie do tego użyć naszego Kalendarzyka. Dzięki temu zawsze będzie miała przy sobie podpaski i wkładki higieniczne.