Dojrzewanie to bardzo ważny okres dla każdej dziewczyny. Nawet najbardziej uważni i troskliwi rodzice mogą mieć problem ze zdefiniowaniem, czy córka zaczyna miesiączkować w odpowiednim wieku, za wcześnie, a może lub za późno.
Pomożemy odpowiedzieć na najistotniejsze pytania. Czym właściwie jest „przedwczesne” i „opóźnione” dojrzewanie? Jak wspierać córkę, jeżeli zaczyna dojrzewać wcześniej albo później niż koleżanki?
Spis treści:
Okres dojrzewania u dziewczynek to zaczyna się pomiędzy 9. a 13. rokiem życia. Jedną z pierwszych oznak tego procesu jest rozwój piersi. Natomiast pierwsza miesiączka pojawia się z reguły dwa lata później, czyli między 11. a do 15. rokiem życia.
Jeżeli u Twojej córki zawiązki piersi pojawiły się już w wieku 8 lat, a pierwsza miesiączka w wieku od 9 do 10 lat, to znaczy, że przedwcześnie weszła w okres dojrzewania.
W przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego należy określić jego zaawansowanie. Stosuje się tzw. skalę Tannera, która opisuje wszystkie cechy dojrzewania u dziewcząt, czyli stopień rozwoju piersi, owłosienie łonowe i pod pachami oraz ewentualne wystąpienie miesiączki.
Bardziej zaawanasowana diagnostyka obejmuje badanie hormonalne – oznaczenie stężenia gonadotropin i steroidów płciowych oraz USG macicy i jajników
Przedwczesne dojrzewanie zdarza się coraz częściej. Jego objawy występują znacznie częściej u dziewcząt, ale mają u nich łagodny charakter. Przyczyny tego zjawiska są nie do końca poznane, najczęściej jednak wymienia się
Jeśli objawy dojrzewania płciowego pojawiają się wcześnie, a córka zaczyna miesiączkować w wieku 9 lat, nie jest to jeszcze powód do zmartwienia. Jednak Jeśli jednak miesiączka pojawia się w wieku 7 czy 8 lat, należy skonsultować się z lekarzem. Może to świadczyć o przedwczesnym dojrzewaniu. To schorzenie wywołane np. wadami wrodzonymi układu dokrewnego, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów.
Jeśli dziewczynka zacznie dojrzewać dużo wcześniej niż jej rówieśniczki, może się czuć zagubiona, a Ty nie będziesz wiedziała, jak się zachować przy jej pierwszej miesiączce. Dlatego powinnaś rozmawiać z córką o zmianach i tłumaczyć, że nic złego się z nią nie dzieje.
Jeśli w wieku 13 lub 14 lat Twoja córka nadal nie ma żadnych oznak dojrzewania, a w wieku 16 lat nie dostała jeszcze pierwszej miesiączki, oznacza to, że pokwitanie się opóźnia.
Podobnie jak w przypadku przedwczesnego dojrzewania, również tu diagnostyka opiera się na wnikliwym wywiadzie lekarskim, badaniach zewnętrznych narządów płciowych, morfologii analizie poziomu poszczególnych hormonów, w przypadku podejrzenie choroby Turnera - oznaczenia chromosomów płciowych. W poważniejszych przypadkach zleca się też rezonans magnetyczny, niezbędna może być długofalowa obserwacja.
W zasadzie nie ma nic złego w opóźnionym dojrzewaniu, każda dziewczyna rozwija się w swoim tempie. Jednak Jeśli jednak córka ma 16 lat i nadal nie miesiączkuje, umów ją na wizytę do lekarza rodzinnego.
Twoja córka może być zaniepokojona, patrząc, jak zmieniają się jej koleżanki, a ona nie. Jednak przypomnij jej, że pewnego dnia wszystkie wyrosną na silne, pewne siebie kobiety. Każda z nas jest inna, a wszystko nastąpi w swoim czasie. • Przygotuj córkę na ewentualne konsultacje lekarskie, badania – wytłumacz, że nie musi się obawiać, badania to przejaw troski o zdrowie. • Opowiedz jej o menstruacji, przygotuj na pierwszą miesiączkę, kupcie razem niezbędne produkty, takie jak podpaski i wkładki.
Czytaj więcej o niezbędnych produktach do stosowania w czasie cyklu miesiączkowego