Rozmowa z chłopcami na temat miesiączki to ważny element wychowania. Na początku mogą czuć się dziwnie, ale kiedy dowiedzą się, na czym to wszystko polega, zrozumieją, że miesiączka to normalne zjawisko, którego dziewczęta nie powinny się wstydzić.
Podpowiemy Ci, jak rozmawiać z synem o dojrzewaniu i jak pomóc mu zrozumieć, co okres oznacza dla dziewczyny.
Przeczytaj poradnik Always dla rodziców oraz artykuł „Ile dni liczy cykl menstruacyjny?”
Z taką wiedzą możesz już rozmawiać z synem. Musisz po prostu znać fakty i w prosty, zwięzły sposób wyjaśnić mu, na czym polega menstruacja.
Rozmowy o dojrzewaniu płciowym i o tym, przez co przechodzą chłopcy i dziewczęta, warto inicjować wcześnie. Najlepiej zanim syn lub jego koledzy sami wejdą w okres dojrzewania.
Objaśniając synowi proces dojrzewania płciowego, warto od razu powiedzieć mu, czym są miesiączki. Należy powiedzieć, że niektóre objawy dojrzewania u chłopców i dziewcząt są podobne – wszyscy szybciej rosną, pojawiają się u nich włosy łonowe i pod pachami, wszystkimi targają emocje – ale niektóre rzeczy są inne. Spójrz na przykłady poniżej.
Rozmawiając z synem o dojrzewaniu, pokaż mu produkty stosowane przez dziewczyny w czasie okresu: podpaski, tampony, wkładki higieniczne, specjalną bieliznę i kubeczki menstruacyjne.
Żeby syn nie czuł się dziwnie, przejdź się z nim do sklepu, kup odpowiednie produkty, a w domu poproś go, żeby wypakował. Przy okazji możesz wyjaśnić, do czego każdy z nich służy.
Warto również porozmawiać z synem o różnych symptomach, których dziewczęta doświadczają przed okresem, na przykład o skurczach, bólach głowy lub wzdęciach.
Wyjaśnij synowi, że przed miesiączką dziewczyny mogą być bardziej drażliwe, a ich wybuchów złości nie powinien brać do siebie, bo to hormony za nie odpowiadają.
Najważniejsze, żeby chłopcy i dziewczęta wspierali się wzajemnie w okresie dojrzewania i byli dla siebie wyrozumiali.
Kiedy będziesz rozmawiać z synem o dojrzewaniu i miesiączce…
MÓW jasno i precyzyjnie
Jeżeli nie zna takich określeń jak „macica” i „pochwa”, dokładnie wyjaśnij mu ich znaczenie.
NIE UŻYWAJ eufemizmów
Być może należy wytłumaczyć synowi potoczne określenia, takie jak „ciotka”, ale zawsze używaj właściwego słownictwa, żeby nie odniósł wrażenia, że okres to coś, co należy ukrywać lub czego należy się wstydzić.
ZACHĘCAJ do empatii
Jeśli zauważy na ubraniu koleżanki ślady krwi, powinien dyskretnie zwrócić na to jej uwagę i nie komentować tego z kolegami.
NIE POZWÓL dokuczać dziewczętom
Wyjaśnij mu, że strojenie żartów z miesiączki tylko dlatego, że zobaczył u kogoś w torebce podpaskę lub tampony jest niemiłe i może sprawić koleżance ogromną przykrość.
UŻYWAJ pozytywnych określeń
Unikaj słów, które mają negatywne konotacje, które określają menstruację jako coś niewłaściwego lub „nieczystego”.
NIE unikaj pytań
Jeśli syn zada Ci pytanie, a Ty nie masz czasu na nie odpowiedzieć lub nie znasz odpowiedzi, nie zbywaj go. Odpowiedz najlepiej jak umiesz albo wróć do tematu później.