Dojrzewanie i zachodzące w tym czasie zmiany fizyczne i emocjonalne to trudny okres dla dziewcząt, dlatego otwarta i szczera rozmowa jest im naprawdę potrzebna. To, jak będziesz rozmawiać z córką o dojrzewaniu, zdeterminuje sposób, w jaki będzie myślała o „kobiecych sprawach” przez najbliższe lata (żadnej presji!).
Jeśli uważasz, że nadeszła pora, żeby porozmawiać z córką o miesiączce, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Gdy tylko zauważysz u córki pierwsze objawy dojrzewania, zacznij z nią o tym rozmawiać. Pomożesz jej zrozumieć, przez co przechodzi i jak radzić sobie z wyzwaniami.
Jeśli zobaczysz na jej bieliźnie ślady wydzieliny z pochwy, zapewnij córkę, że to zupełnie normalne. Podsuń jej wkładki higieniczne, dzięki którym będzie czuła się świeżo przez cały dzień. Najwyższa pora, żeby porozmawiać z nią też o miesiączkowaniu.
9 oznak dojrzewania
Dziewczęta zaczynają dojrzewać w wieku od 9 do 13 lat. W tym czasie Twoja córka doświadczy takich zmian, jak:
Zapewnij córkę, że nie powinna się tymi zmianami przejmować, ponieważ tego samego doświadczają wszystkie jej koleżanki.
Jeżeli córka skończyła 13 lat, a nie zauważyłaś u niej żadnych oznak dojrzewania, zasięgnij porady lekarza rodzinnego.
Jeśli będziesz kluczyć wokół tematu lub go unikać, tylko pogłębisz niepewność córki.
Rozmawiając o dojrzewaniu, nie używaj eufemizmów. Nie mów „siuśka” czy „tam na dole”, nie zastępuj słowa „miesiączka” „ciotką”, ponieważ wyślesz komunikat, że miesiączka to coś, czego należy się wstydzić.
Mów jasno, że dojrzewanie płciowe to etap życia, przez który wszyscy przeszli – mama, tata czy starszy brat.
Jeśli przy rozmowie o dojrzewaniu czujesz się nieswojo albo nie wiesz, jak rozmawiać z córką o miesiączce, skorzystaj z pomocnych narzędzi.
"Przeczytaj poradnik Always" dla rodziców oraz artykuł "Ile dni liczy cykl menstruacyjny?", żebyś potrafiła udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania córki.
Badania dowodzą, że jeśli matka podzieli się z córką własnymi doświadczeniami z tego zakresu, córce będzie łatwiej zrozumieć te zagadnienia.
Możesz rozmawiać nawet o trudnych sprawach, takich jak wstyd, który odczuwałaś w szkole, kiedy miałaś okres. Ważne, żebyś pokazała jej, że wszystko się dobrze skończyło – Twoje doświadczenia będą dla niej cenną lekcją i pomogą jej się przed Tobą otworzyć.
Zarówno Ty, jak i córka możecie się czuć nieswojo podczas pierwszej rozmowy o miesiączce. Jeśli nie chcesz mówić prosto z mostu, przygotuj pole do rozmowy. Napisz liścik i zostaw w miejscu, w którym córka go znajdzie. Napisz na przykład:
Pamiętaj tylko, że musisz pisać w taki sposób, żeby nie było wątpliwości, że list pochodzi od Ciebie.
Staraj się zachęcać wszystkich domowników do otwartości w sprawach dojrzewania i miesiączki. Będzie wam wówczas łatwiej.
Ciąża
Spóźniająca się miesiączka jest często postrzegana jako znak, że komórka jajowa uwolniona przez jajniki w danym miesiącu została zapłodniona przez plemnik i w macicy zaczyna rozwijać się dziecko.
Jeśli jesteś w ciąży, kolejna menstruacja pojawi się dopiero po narodzinach dziecka. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, w aptece znajdziesz wiele testów ciążowych, które można zrobić w domu. Pamiętaj, że powinnaś też wybrać się do lekarza.
Skoro dowiedziałaś się już, jak rozmawiać z córką o miesiączce i dojrzewaniu, przygotuj ją na pierwszy okres.
Pokaż produkty i opowiedz o nich
Porozmawiajcie o dostępnych produktach higienicznych. Pokaż córce podpaski w różnych rozmiarach i kształtach, tampony z aplikatorem i bez, kubeczki menstruacyjne oraz specjalną bieliznę i wyjaśnij jej, jak używać tych produktów.
Porozmawiajcie o jej potrzebach
Zapytaj, które produkty chciałaby wypróbować. Większość dziewcząt chce zacząć od podpasek. Zaproponuj jej Always Ultra, które zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem i pomóż jej dopasować właściwy rodzaj.
Przygotuj zestaw na pierwszą miesiączkę
Kup jej kosmetyczkę, którą będzie nosiła ze sobą do szkoły. Wyposaż ją w odpowiednie produkty higieniczne o różnych rozmiarach i stopniach chłonności, daj jej także zapasową bieliznę i płyn odkażający do rąk.
Tabela rozmiarów Always My Fit znajduje się na górze każdego opakowania podpasek Always, a konkretny rozmiar jest podany z przodu opakowania. Im lepiej dobrana podpaska, tym skuteczniejsza ochrona!