W okresie dojrzewania czasami trudno określić, co jest normalne, a co nie. W tym artykule odnosimy się do wątpliwości nurtujących dziewczęta. Z pomocą ekspertów pomożemy Twojej córce przebrnąć przez ten trudny czas i zrozumieć, co się dzieje.
Nikt nie powinien cierpieć z powodu zbyt bolesnych miesiączek.
Zwykłe skurcze powodują ból o niewielkim lub średnim nasileniu, odczuwany w rejonie podbrzusza, w dole pleców, a nawet przy udach. To norma. W artykule "Jak zaradzić skurczom i PMS" udzielamy porad, którymi możesz podzielić się z córką.
Jednak silny ból i wyjątkowo mocne skurcze to co innego. Przez taki ból dziewczyna nie może iść do szkoły, ulgi nie przynoszą też dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.
Od 5 do 10 procent kobiet odczuwa silne bóle miesiączkowe, które utrudniają im normalną aktywność. Źródło: Women’s Health Concern 2017
Bóle zaczynają się pierwszego dnia okresu lub tuż przed nim. Mogą być spowodowane niezdiagnozowanym schorzeniem albo być wywołane przez zespół bolesnego miesiączkowania. W obydwu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
Większości dziewcząt nie dziwią włosy wyrastające na rękach, nogach czy włosy łonowe, ale mało która spodziewa się ich w innych miejscach! Tymczasem pojawiają się też nad górną wargą, wokół sutków czy na brodzie – to też jest normalne i nie trzeba się tego wstydzić.
Twoja córka sama powinna zdecydować, czy chce je usunąć, czy nie. Powinnaś ją zapewnić, że to jest całkowicie normalne zjawisko. Podpowiedz jej też, jak może się ich pozbyć, jeśli postanowi to zrobić.
Wiele kobiet w czasie miesiączki łatwo się irytuje lub odczuwa zmienne nastroje. Aby pomóc córce w trudnym okresie dojrzewania obserwuj i objaśniaj jej takie dziwne, nowe reakcje.
Ważne! Jeżeli zauważysz niepokojące natężenie pięciu (lub więcej) z spośród poniższych objawów, może to oznaczać, cierpi na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD):
Na szczęście PMDD można leczyć, więc jeśli podejrzewasz, że córka cierpi na to schorzenie, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.
Plamienie między miesiączkami zawsze wydaje się niepokojące. Plamienie to lekkie krwawienie z pochwy występujące między miesiączkami. Jeśli zdarza się tuż przed okresem lub zaraz po, jest to normalne zjawisko. Jednak jeśli występuje często lub nieregularnie, należy umówić się do lekarza.
Nawet jeśli córka bardzo tego nie chce, nabierze trochę ciała – to normalne. Pomożesz jej przetrwać okres dojrzewania, jeśli zapewnisz ją, że to zupełnie naturalne. Dorosłe kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż młode dziewczęta.
Jednak jeśli córka przytyje za bardzo, zachęć ją do zdrowszego trybu życia. Niech nie wskakuje codziennie na wagę, wystarczy że zacznie się zdrowo odżywiać i będzie uprawiać sport, co zapewni jej dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.
Nie ma „właściwego” wieku, w którym należy wejść w okres dojrzewania, jednak u większości dziewcząt następuje to między 9. a 13. rokiem życia. Jeśli córka zacznie dojrzewać wcześniej, przeczytaj artykuł "Jak wspierać córkę w przypadku przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania" – znajdziesz w nim przydatne rady i wskazówki.
Jeżeli w wieku 13 lat Twoja córka nie ma jeszcze żadnych oznak dojrzewania, warto udać się do lekarza. Jeśli w wieku 16 lat jeszcze nie miesiączkuje, wizyta u lekarza jest konieczna.
W okresie dojrzewania przyjaźń nabiera szczególnego znaczenia. Jeśli Twoja córka nie jest szczególnie towarzyska, ale dobrze się z tym czuje, nie musisz się tym martwić. Jednak jeśli ma wyraźne kłopoty w kontaktach z rówieśnikami, skorzystaj z naszych rad, żeby jej pomóc.
Córka nie musi iść do lekarza tylko z tego powodu, że dostała miesiączkę. Jednak powinnaś ją umówić, jeżeli: