Dojrzewanie to czas wielu ekscytujących zmian, które wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w Twoim ciele. Hormony to substancje chemiczne, które kierują Twoim organizmem i pewnymi jego działaniami – na przykład tym, że masz miesiączkę!
Okres dojrzewania i hormony idą w parze. Dlatego pewnie już wiele razy słyszałaś o hormonach, które szaleją u nastolatków.
Opowiemy Ci o najważniejszych zmianach hormonalnych, jakie pojawiają się u dziewcząt w okresie dojrzewania, abyś mogła pewnie przejść ten etap swojego życia, mając odpowiednią wiedzę.
Najważniejsze zmiany hormonalne podczas dojrzewania u dziewczyn dotyczą poziomu estrogenu i progesteronu, które są wytwarzane przez Twój organizm. Estrogen i progesteron to „hormony dziewczyn”, natomiast testosteron to „hormon chłopaków”, który sprawia, że ciała Twoich kolegów zaczynają dojrzewać i zmieniać się.
Gdy będziesz już w odpowiednim wieku, Twój mózg uwolni gonadoliberynę (GnRH), co pozwoli rozpocząć proces dojrzewania. Informuje ona specjalny – choć niewielki – gruczoł w Twoim mózgu, zwany przysadką mózgową, by wysłał sygnał do Twoich jajników, że już czas rozpocząć wytwarzanie estrogenu i progesteronu. Twoje jajniki zawierają miliony małych komórek jajowych, które znajdują się w nich już od Twoich narodzin. Kiedy jajniki dostaną sygnał od przysadki mózgowej, zaczynają przygotowywać komórki jajowe do dojrzewania. To właśnie wtedy będziesz gotowa na to, by dostać swój pierwszy okres.
Pierwsza miesiączka to jedno z najważniejszych wydarzeń w okresie dojrzewania każdej dziewczyny. To właśnie te dni w miesiącu, kiedy błona śluzowa Twojej macicy złuszcza się, a tkanka, krew i płyn menstruacyjny są usuwane z Twojego organizmu przez pochwę. Dzieje się tak, ponieważ zmieniające się poziomy hormonów – estrogenu i progesteronu – raz w miesiącu dają Twojemu organizmowi sygnał do uwolnienia komórki jajowej z Twoich jajników. Wówczas błona śluzowa Twojej macicy staje się grubsza i przygotowuje się na przyjęcie komórki jajowej, gdyby ta została zapłodniona przez plemnik (co oznaczałoby, że jesteś w ciąży). Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, błona śluzowa zaczyna się złuszczać i wtedy dostajesz okres.
Początek okresu dojrzewania może u każdej dziewczyny wyglądać inaczej i zależy w dużym stopniu od czynników genetycznych. Zwykle proces dojrzewania rozpoczyna się pomiędzy 8. a 13. rokiem życia, a kończy się w wieku 13-18 lat – to właśnie wtedy zaczynają działać wszystkie te hormony. Możesz więc zacząć dojrzewać wcześniej lub później niż Twoje koleżanki i jest to zupełnie normalne. A kiedy ten etap już minie, wszystkie staniecie się dojrzałymi kobietami, bez względu na to, kiedy dokładnie zaczął się u Was proces dojrzewania.
Okres dojrzewania i hormony spowodują zmiany w Twoim ciele i wyglądzie. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania u dziewczyn sprawią, że piersi zaczynają rosnąć. Proces ten rozpoczyna się od pojawienia się zawiązków piersi, czyli niewielkich wypukłości pod sutkami.
Poza tym Twoje biodra staną się pełniejsze i nabiorą kobiecych kształtów – zmiany te przygotowują Twój organizm do zajścia w ciążę na późniejszym etapie życia. W tym czasie pojawią się również włosy łonowe i włosy pod pachami.
Zaczniesz też bardziej się pocić, a Twoje ciało będzie miało swój własny i niepowtarzalny zapach. Dlatego regularnie dbaj o higienę osobistą. Zrób też zapas swoich ulubionych dezodorantów!
Okres dojrzewania i hormony wpłyną również na Twój nastrój i myśli. Twój mózg się zmienia! Pewnie zauważyłaś, że rozwijają się u Ciebie nowe emocje i uczucia. Okres dojrzewania i hormony mogą powodować huśtawki nastrojów u nastolatek. To normalne. To od Ciebie zależy, czy skupisz się bardziej na tych pozytywnych, czy na negatywnych. Okres dojrzewania to świetna pora na trening umysłu, dlatego staraj się ćwiczyć pewność siebie i próbuj nowych rzeczy. To pomoże Ci rozwijać swoje umiejętności i znajdować rozwiązania problemów. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza!
Radzenie sobie ze zmianami i szalejącymi hormonami w okresie dojrzewania może być zwariowanym – i fascynującym! – wyzwaniem. Ale pozytywne podejście, wiara w siebie i odpowiednia wiedza o zmianach, jakie zachodzą teraz w Twoim organizmie, mogą pomóc Ci łatwiej przejść ten etap życia. A jeśli masz jakieś pytania lub chcesz poprosić o radę, porozmawiaj ze swoją mamą, starszą siostrą lub inną osobą dorosłą, której ufasz. Każda z nich przechodziła to samo, więc na pewno chętnie Ci pomoże. Nie przejmuj się zmianami, jakie zachodzą w Twoim wyglądzie, ale bądź z nich dumna! Oznaczają, że prawidłowo się rozwijasz, aby stać się piękną, zdrową i pewną siebie kobietą. Trzymamy kciuki!