Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

0
W gabinecie lekarskim młoda kobieta siedzi na fotelu ginekologicznym i rozmawia z lekarką. Obydwie są uśmiechnięte.W gabinecie lekarskim młoda kobieta siedzi na fotelu ginekologicznym i rozmawia z lekarką. Obydwie są uśmiechnięte.

Na pewno myśl o pierwszej wizycie u ginekologa napawa Cię strachem. JEDNAK naszym zdaniem, kiedy zdobędziesz się na taką wizytę, będziesz z niej zadowolona. Będziesz miała okazję zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące zachodzących zmian. Dlatego poszukaj takiego lekarza, z którym będziesz chciała omawiać sprawy osobiste

Do pierwszej wizyty czy badania u ginekologa nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Ale warto wcześniej spisać daty rozpoczęcia miesiączek i znać ich długość oraz częstotliwość. Możesz również spisać pytania, żebyś o żadnym nie zapomniała. Na wizycie możesz pytać o rozwój piersi, bóle związane z procesem dojrzewania, pierwszą miesiączkę, cykl menstruacyjny lub o pigułki antykoncepcyjne. W tym temacie nie ma dziwnych pytań, wszystkie są odpowiednie. „Nas naprawdę bardzo trudno zaszokować” – mówi dr Melisa Holmes, współautorka książki „Girlology Hang-Ups, Hook-Ups, and Holding Out: Stuff You Need to Know About Your Body, Sex & Dating”.

Spis treści:

1. Jak wygląda badanie ginekologiczne?

arrow-white

„Chętnie wykonuję dziewczynom pierwsze badanie ginekologiczne, chcę, żeby wiedziały, że to nic wielkiego” – mówi doktor Holmes. „Pokazuję im wziernik dla nastolatek, który jest wielkości sporego tamponu”.

Podczas badania ginekologicznego należy położyć się na plecach na specjalnej leżance lub fotelu. Niekiedy lekarz prosi o ustawienie stóp na podpórkach, żeby nogi były zgięte i szeroko rozstawione. Być może dostaniesz papierową „spódniczkę” lub jednorazowy fartuch, dzięki którym Twoje miejsca intymne będą zakryte. Badanie składa się z dwóch części:

1.1. Badanie pochwy i szyjki macicy

arrow-white

Ginekolog wsuwa do pochwy złożony wziernik, czyli metalowe lub plastikowe narzędzie przypominające kleszcze. Następnie rozstawia wziernik, aby rozszerzyć ścianki pochwy i sprawdzić, czy ścianki i szyjka macicy wyglądają zdrowo. Jeśli skończyłaś już 25 lat lub jeśli od co najmniej trzech lat uprawiasz seks, lekarz może pobrać wymaz, aby wykonać badanie zwane cytologią.

1.2. Badanie manualne

arrow-white

Po wyjęciu wziernika, ginekolog wsuwa do pochwy jeden lub dwa palce w rękawiczce. Drugą ręką uciska podbrzusze od zewnątrz. W ten sposób sprawdza, czy jajowody, macica i jajniki są prawidłowo położone, czy nie są opuchnięte lub w inny sposób zmienione. Obserwuje też, czy badanie sprawia Ci ból. Umawiając się na wizytę, zapytaj recepcjonistkę, czy możesz przyjść także wtedy, gdy dostaniesz miesiączkę. Niektórzy lekarze wolą przełożyć wizytę, gdyż nie chcą wykonywać badania w czasie intensywnego krwawienia. Krew menstruacyjna może zakłócić wyniki wymazu.

Zobacz, jak porozmawiać z mamą o pierwszej miesiączce

2. sposoby na odprężenie podczas badania

arrow-white

Pierwsze badanie ginekologiczne może być niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne. Najważniejsze to się nie spinać. Doktor Holmes podpowiada, jak się zrelaksować w czasie badania:

• oddychaj głęboko i powoli,
• odpręż mięśnie nóg – rozsuń nogi tak szeroko, jak możesz,
• nie spinaj pośladków – spięte mięśnie pośladków naciskają na wziernik.

Poufność i szczerość Pamiętaj, że wszystko, o czym będziesz rozmawiać z ginekologiem, jest całkowicie poufne i pozostanie między wami. Jeśli przyjdziesz na wizytę z mamą, lekarz najpewniej wyprosi ją z gabinetu na czas badania i rozmowy. Zawsze bądź szczera, ponieważ nawet drobiazgi mają wpływ na zdrowie kobiety.

Sprawdź, jak dbać o higienę intymną i czuć się pewnie

3. Kilka porad ginekologicznych na start

arrow-white

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Szukasz porad ginekologicznych, ale boisz się pójść do lekarza? Nie ma się czego bać, najlepsze porady ginekologiczne otrzymasz przecież u źródła! Mamy dla was jednak kilka odpowiedzi na najczęstsze pytania:

  • Bardzo boli mnie brzuch w trakcie miesiączkowania. Czy to normalne?

Ginekolog: Bóle w dole brzucha podczas miesiączki, to tzw. bolesne miesiączkowanie. Może mieć wiele przyczyn, ale naukowcy ostatecznie nie ustalili przyczyny tej dolegliwości. Jeśli ból występuje po zmianie tamponu, to może jego przyczyną jest stan zapalny w pochwie. Tak czy inaczej, koniecznie idź do swojego ginekologa, bo tylko wizyta u lekarza może rozstrzygnąć Twoje wątpliwości oraz przynieść Ci ulgę.

  • Dlaczego w okolicach intymnych, na nogach i pod pachami mam dużo ciemnych włosków? Czy coś jest ze mną nie tak?

Ginekolog: Koniecznie powiedz o tym mamie i idźcie do lekarza endokrynologa. Jeśli masz nieregularne miesiączki, nadwagę, trądzik i przetłuszczające się włosy, to być może w Twoim organizmie jest za dużo hormonów androgennych. Jeśli tak jest, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie i po kłopocie!

  • Wydaje mi się, że moje narządy rodne są źle zbudowane. Jak powinny wyglądać?

Ginekolog: Trudno opisać, jak powinny wyglądać prawidłowo zbudowane narządy płciowe, najlepiej zajrzyj do książki. Jeśli stwierdzisz, że to, co widzisz na obrazku różni się znacząco od tego, co stwierdzasz u siebie, wybierz się do lekarza ginekologa. Tylko ginekolog podczas wizyty może określić rodzaj ewentualnej nieprawidłowości. Pamiętaj też, że drobne różnice w wyglądzie, również narządów płciowych (np. jedna warga sromowa większa) są naturalne. Przecież nie wszyscy mamy blond włosy i niebieskie oczy.

  • Mam okres od wczoraj. Bardzo się boję, bo nie wiem, co zrobić, żeby nikt się nie domyślił, kiedy pójdę zmieniać podpaskę. Nie wiem też, kiedy powinnam pójść do ginekologa.

Ginekolog: Okres nie jest czymś wstydliwym, zapewne wiele koleżanek, które jeszcze nie miesiączkują będzie Ci bardzo zazdrościć. Podpaski zmieniaj w toalecie co 3-4 godziny, stosuj te najcieńsze. Do ginekologa trzeba pójść, gdy dzieje się coś niepokojącego lub około 18 roku życia.

  • Moje wargi sromowe są duże i jedna warga sromowa jest większa. Wstydzę się chodzić na basen, bo boję się, że jest to widoczne.

Ginekolog: Jeśli jedna warga sromowa jest większa od drugiej, czasami boli i utrudnia chodzenie, to konieczna jest wizyta u lekarza i wykluczenie, że nie jest to przepuklina. Jeśli natomiast poza asymetryczną wielkością nie występują żadne dolegliwości, to najprawdopodobniej taka jest Twoja uroda. Nie ma się czego wstydzić, to zupełnie naturalne!

Czytaj więcej o budowie kobiecych narządów płciowych

Ginekolog
Ginekolog
Menstruacja
Menstruacja
Higiena
Higiena

Powiązane artykuły

article
Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?
Na pewno myśl o pierwszej wizycie u ginekologa napawa Cię strachem.
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/pierwsza-wizyta-u-ginekologa/
Czas czytania (2) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/76OoGPOsQGNP0usy86Zl8a/8d4ef96d13577936935638a6c08078f2/shutterstock_780769552.jpg?w=1920
pl