Pewnie co nieco obiło Ci się już o uszy, ale czym tak naprawdę jest dojrzewanie i z czym się wiąże?
Mówiąc najprościej, dojrzewanie to okres życia między dzieciństwem a dorosłością, w którym zachodzi najwięcej fizycznych i emocjonalnych zmian.
Jest to czas, w którym rozwijają się narządy płciowe, co przekłada się na zdolność i gotowość organizmu do reprodukcji.
Pod koniec okresu dojrzewania u dziewczynki pojawia się owulacja, czyli proces, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika. Natomiast organizm chłopca zaczyna wytwarzać spermę, w której znajdują się plemniki. Skutkiem zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik jest ciąża.
W okresie dojrzewania zachodzi wiele ekscytujących zmian – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Jednak niektóre z nich mogą być zaskakujące i onieśmielające. W końcu doświadczasz tylu nowych rzeczy, z którymi do tej pory nie miałaś styczności lub też nie zdawałaś sobie z nich sprawy.
Dojrzewanie samo w sobie może rodzić wiele pytań, ale nie martw się – jesteśmy tu po to, by rozwiać Twoje wątpliwości. Czytaj dalej i dowiedz się, co to jest dojrzewanie!
U dziewczynek dojrzewanie rozpoczyna się, kiedy przysadka mózgowa wysyła sygnał do jajników, aby rozpoczęły produkcję większej ilości estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego.
U chłopców natomiast zaczyna się, ponieważ przysadka mózgowa wysyła sygnał do jąder, aby zaczęły wytwarzać więcej testosteronu. Na skutek wzrostu poziomu hormonów płciowych w organizmie zmienia się budowa i wygląd ciała oraz kształtuje się psychika i osobowość.
U dziewcząt okres dojrzewania może rozpocząć się w wieku od 8 do 14 lat. Początek okresu dojrzewania jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. To, kiedy się on rozpocznie, jest kwestią indywidualną i nie ma nic dziwnego lub nieprawidłowego w tym, że u niektórych osób dojrzewanie zaczyna się wcześniej, a u niektórych później.
Każdy z nas jest inny i przechodzi okres dojrzewania w innym tempie. Nie martw się, jeśli rozwijasz się szybciej lub wolniej niż Twoi rówieśnicy. To właśnie czyni Cię wyjątkową osobą.
Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w okresie dojrzewania budowa oraz wygląd ciała u chłopców i dziewcząt zaczynają się zmieniać.
U chłopców:
U dziewcząt:
U chłopców i dziewcząt:
Pojawienie się miesiączki to bardzo ważny moment w procesie dojrzewania. Twój okres powinien trwać od 2 do 7 dni w każdym miesiącu. W tym czasie możesz chronić swoją bieliznę, stosując podpaski higieniczne takie jak Always Ultra lub tampony, np. TAMPAX Compak Pearl.
Twoja skóra i włosy przetłuszczają się. Bardziej się pocisz. Twoje ciało wytwarza specyficzny zapach. Nie jest to przyjemne, ale może pocieszy Cię fakt, że każdy młody człowiek doświadcza tych zmian – w tym wszyscy Twoi znajomi. Nie jesteś więc sama!
W okresie dojrzewania warto więc wypracować sobie nowe nawyki higieniczne, które obejmują między innymi regularne kąpiele i odpowiednią pielęgnację skóry.
W okresie dojrzewania zmienia się sposób myślenia i postrzegania świata. Możesz zacząć czuć się bardziej dojrzała i gotowa do samodzielnego podejmowania decyzji.
W tym czasie warto spróbować nowych rzeczy, pielęgnować to, w czym jesteś dobra, poprawiać swoje umiejętności, znaleźć fajne hobby, rozwijać swoje pasje i skupić się na budowaniu pewności siebie poprzez podejmowanie ciekawych wyzwań.
W okresie dojrzewania możesz też doświadczać intensywnych emocji. Może to obejmować na przykład nowe, ekscytujące uczucia wobec Twoich rówieśników, a nawet zauroczenie czy stan zakochania.
Możesz również zauważyć wahania nastrojów. Weź głęboki wdech i spokojnie przemyśl swoje emocje. Pomoże Ci to nad nimi zapanować i przepracować trudne tematy. Rozmawianie o uczuciach z kimś, komu ufasz, również bardzo pomaga, więc nie zamykaj się w sobie.
Jeśli potrzebujesz więcej porad dotyczących dojrzewania, możesz porozmawiać ze starszą osobą, której ufasz – na przykład z siostrą lub dobrym przyjacielem.
Rozpoczęcie takiej rozmowy może wydawać się trudne i krępujące, ale uwierz nam, wszyscy przez to przechodzą, a taka rozmowa może być naprawdę bardzo pomocna. Śmiało zadawaj pytania i dziel się swoimi wątpliwościami dotyczącymi okresu dojrzewania.
Mamy nadzieję, że wiedza uzyskana na temat dojrzewania pomoże Ci przygotować się do nadchodzących zmian, uspokoi Cię i sprawi, że będziesz mogła czerpać pełnymi garściami z tego wyjątkowego i ekscytującego etapu w Twoim życiu!
"Okres dojrzewania wiąże się ze zmianami na wielu płaszczyznach, czasem nieprzewidywalnych zmian fizycznych i emocjonalnych. Jedną ze sfer, którą łatwo zaniedbać, jest część mentalna, nasza samoocena i budowana od najmłodszych lat relacja z samym sobą. Może rzutować na resztę dorosłego życia jako silny fundament samoakceptacji lub jako wewnętrzny wróg czekając na każde nawet najmniejsze potknięcie. W świecie idealnym wzrastalibyśmy w pełni miłości i wyrozumiałości do samych siebie. Prawdopodobnie każdy z nas przechodził etap porównywania się z rówieśnikami, huśtawek nastrojów i obwiniania się na każdym kroku. Prawie połowa dziewczyn traci pewność siebie w okresie dojrzewania, odczuwa presję, by zachowywać się i wyglądać w określony, wyidealizowany sposób. Staraliśmy się sprostać oczekiwaniom szkoły, rodziców, znajomych i nierzadko najbardziej surowemu sędziemu- samym sobie. Samoakceptacja przejawia się w dostrzeganiu własnej niepowtarzalności, wyjątkowości, po prostu-lubienia siebie mimo istniejących niedoskonałości i wad. Zrozumiałam to po dwudziestu latach życia w przeświadczeniu, że jestem cały czas „niewystarczająca”. Niewystarczająco chuda, niewystarczająco krągła, niewystarczająco mądra, niewystarczająco rozrywkowa, niewystarczająco ….tu dopisz swoje. Poczucie gorszości, brak wiary w siebie, wzmożony krytycyzm niestety stały się wiernymi towarzyszami przy wchodzeniu w dorosłość. A ciągła walka z byciem niewystarczającą przerodziła się w kilkuletnie zaburzenia odżywiania. Co okazało się u mnie antidotum i wzmocniło poczucie własnej wartości? Odciągnęło od analizowania lustrzanego odbicia i godzin spędzanych każdego tygodnia na porównywaniu się do innych?
PASJA. Przestrzeń, w której mogę czuć się wolna od oceny innych, jednocześnie rozwijając siebie i swoje umiejętności, mając przy tym maksimum satysfakcji. W moim przypadku był to sport, wykonywany dla siebie, bez presji otoczenia, bez chęci udowodnienia innym swojej wartości. Może być to cokolwiek- dźwiganie ciężarów, rolki, rysowanie, szachy- warto znaleźć „swoją” rzecz, która daje nam możliwość rozwijania się, osiągania kolejnych celów i rekordów."