Pewnie uważasz, że bardzo dobrze znasz samą siebie i doskonale wiesz, jak działa Twój organizm. Czy jednak na pewno? Potrafisz wymienić nazwy Twoich narządów płciowych i funkcje, jakie spełniają? Wszystko co wiąże się z budową intymnych części ciała może Ci się wydawać trochę niesmaczne, ale lepiej dobrze jest wiedzieć co dzieje się wewnątrz Ciebie.
Być może nie miałaś w szkole lekcji anatomii lub krępujesz się zapytać rodziców. Nie martw się, nie ma powodu żeby się wstydzić! – To w gruncie rzeczy naturalna sprawa.
W tym artykule znajdziesz wszystko co powinnaś wiedzieć o intymnych częściach Twojego ciała.
To para owalnych gruczołów wielkości groszku, które znajdują się przy wejściu do pochwy. Gruczoły przedsionkowe większe mieszczą się pod skórą, więc nie możesz ich zobaczyć, ani też wyczuć. Są odpowiedzialne za produkcję – śluzu, który nawilża pochwę – podczas podniecenia seksualnego.
Jest to cienka i delikatna błona, która przypomina skórę znajdującą się na zewnątrz ciała, jednak jest dużo cieńsza i bardzo elastyczna. Błona otacza lub częściowo pokrywa zewnętrzny otwór pochwy, pozostawiając miejsce lub miejsca, przez które wypływa krew podczas okresu. Błona dziewicza najczęściej zostaje przerwana podczas pierwszego stosunku seksualnego, choć inne czynności, takie jak np. wyczerpujące ćwiczenia fizyczne również mogą ją uszkodzić. Pewnie zastanawiasz się co zatem z tamponami? Zerwanie błony dziewiczej w wyniku stosowania tamponów jest bardzo mało prawdopodobne, więc nie ma przeciwwskazań do ich używania, nawet jeżeli nie jesteś jeszcze aktywna seksualnie.
Przewód umożliwiający transport jajeczka z jajnika do macicy.
Każda z nas ma dwa jajniki – owalne narządy płciowe wielkości migdała. Każdy jajnik jest połączony z jajowodem, który z kolei jest połączony z macicą. W jajnikach produkowane są komórki jajowe, a także kobiece hormonowy, m.in. estrogeny i progesteron. Kiedy dziewczyna wchodzi w okres dojrzewania, rozpocznie się u niej cykl miesięczny zwany owulacją. Podczas owulacji jajniki uwalniają jedno jajeczko do jajowodu, które przesuwa się w kierunku macicy, gdzie podczas stosunku może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Zapłodnienie oznacza połączenie się jajeczka z męskim plemnikiem, które następnie zmieniają się w zarodek, a później płód.
Narząd płciowy w kształcie gruszki, mniej więcej wielkości pięści, który może powiększyć się do rozmiarów potrzebnych do rozwoju płodu.
Narząd rozrodczy stanowiący połączenie między szyjką macicy, a wargami sromowymi. Jest to rozciągliwy i umięśniony przewód, przez który dziecko przychodzi na świat podczas naturalnego porodu. Termin pochwa jest często nieprawidłowo stosowany w celu opisania sromu.
Często mylnie zwany pochwą, to obszar pomiędzy nogami, gdzie znajdują się zewnętrzne części układu rozrodczego Srom obejmuje łechtaczkę, wargi sromowe, wzgórek łonowy i otwór pochwy. Srom zawiera również otwór cewki moczowej, przez który wydalany jest mocz.
To delikatne wzniesienie z tkanki tłuszczowej chroniące kość łonową. W okresie dojrzewania w tym miejscu zaczynają rosnąć włosy.
Dwie mięsiste fałdy skóry w kształcie warg otaczające otwór pochwy. Zewnętrzna para nosi nazwę – warg sromowych większych, a wewnętrzna to wargi sromowe mniejsze.
Znajduje się na szczycie sromu; jej zewnętrzna część ma wymiar ziarenka groszku, jednak jest to tylko wierzchołek góry lodowej i większa część łechtaczki jest organem wewnętrznym. Łechtaczka jest narządem odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności seksualnej podczas stosunku.
Jest to przewód wewnątrz ciała (u kobiet i u mężczyzn), przez który przechodzi mocz z pęcherza na zewnątrz, podczas oddawania moczu. U dziewcząt, cewka moczowa znajduje się nad pochwą. U chłopców cewka moczowa przebiega wewnątrz penisa.