Aplikacja i wyjmowanie tamponu bez bólu – jak to zrobić?

0
Kobieta ubrana w czarne majtki trzyma w dwóch palcach rozpakowany, biały tampon. Zwisa z niego długi sznereczek.Kobieta ubrana w czarne majtki trzyma w dwóch palcach rozpakowany, biały tampon. Zwisa z niego długi sznereczek.

Zastanawiasz się, czy nie zacząć używać tamponów. Nasze gratulacje! Może szykujesz się na cudowny dzień na plaży, może chcesz popisać się swoimi umiejętnościami na boisku, a może po prostu masz ochotę wypróbować właśnie te produkty higieniczne. Dzięki używaniu tamponów nigdy nie musisz rezygnować z tego, co lubisz robić. I wciąż możesz być silną i pewną siebie dziewczyną, nawet wtedy, gdy właśnie masz okres. Jednakże niektóre dziewczyny boją się, że wkładanie lub wyciąganie tamponu może boleć. Sprawdź, czy tampony rzeczywiście bolą!

Spis treści:

1. Czy przy używaniu tamponów będę odczuwać ból?

arrow-white

Nie powinno tak być. Jeśli przy używaniu tamponu odczuwasz ból, zwykle oznacza to, że coś jest nie w porządku. Tak naprawdę, gdy tampon jest stosowany w prawidłowy sposób, prawie nie będziesz go czuła.

Może słyszałaś od koleżanek, że przy wkładaniu lub wyjmowaniu tamponów można odczuwać ból i teraz zastanawiasz się, dlaczego wkładanie tamponu boli. W takim razie wyjaśnimy Ci, dlaczego wkładania lub wyjmowanie tamponów nie sprawia (i nie powinno sprawiać!) bólu. To Twoje mięśnie pochwy trzymają tampon w środku, a pochwa jest naturalnie nawilżona, co ułatwia jego bezbolesne wsunięcie. Tampony zostały odpowiednio zaprojektowane i mają właściwy rozmiar i kształt, by z łatwością zmieścić się w pochwie.

Sprawdź, jak dobrać właściwy rozmiar tamponu

2. Jak włożyć tampon, żeby to nie bolało?

arrow-white

Jeśli odczuwasz ból przy wkładaniu tamponu, prawdopodobnie nie robisz tego w prawidłowy sposób. Dlatego mamy dla Ciebie proste instrukcje, jak wkładać tampon, żeby nie bolało.

Kiedy wkładasz tampon, pamiętaj, że musisz go wsuwać pod niewielkim kątem, a nie prosto do góry, jak to wygląda na niektórych schematach. Skieruj go delikatnie po łuku, w stronę dolnej części pleców – dzięki temu aplikacja będzie łatwiejsza i wygodniejsza. Jeżeli próbowałaś wsunąć tampon prosto do góry, pewnie właśnie dlatego odczuwałaś ból.

Inną przyczyną odczuwania bólu podczas wkładania tamponu może być to, że po prostu… spodziewasz się, że będzie bolało i bardzo się tego obawiasz. A im bardziej się denerwujesz, tym bardziej jesteś spięta, również „tam na dole”. Gdy boisz się, że włożenie tamponu będzie bolało, Twój mózg wysyła sygnał do mięśni pochwy, a te zaciskają się mimowolnie – czyli bez udziału Twojej świadomości. Dlatego weź głęboki wdech i rozluźnij się. Spróbuj wsunąć tampon, kiedy będziesz robiła wydech.

2.1. Aplikacja tamponu krok po kroku

arrow-white
  • Rozluźnij się.
  • Przygotowany tampon umieść w pochwie pod niewielkim kątem.
  • Powoli wsuwaj go do wnętrza pochwy (jeśli odczuwasz ból, spróbuj jeszcze raz).
  • Wsuń tampon głębiej podczas robienia wydechu.
  • Sprawdź, czy podczas ruchu nie wyczuwasz tamponu – jeśli nie, udało Ci się!

3. Dlaczego wciąż czuję tampon po jego włożeniu?

arrow-white

Jeżeli nadal czujesz tampon po włożeniu go do pochwy, może to oznaczać, że nie wsunęłaś go dostatecznie głęboko. Kiedy Twoje palce są na uchwycie aplikatora, powinny dotykać skóry, zanim wciśniesz wewnętrzną rurkę aplikatora, by wypchnąć z niego tampon i umieścić go w pochwie. Jeśli uważasz, że Twój tampon nie wsunął się wystarczająco głęboko, wyciągnij go i spróbuj jeszcze raz z nowym tamponem.

Jeżeli będziesz nadal odczuwać ból, chociaż postąpiłaś zgodnie z naszymi instrukcjami, może to oznaczać, że używasz tamponu o zbyt dużym stopniu chłonności, który nie jest dostosowany do intensywności Twojego krwawienia miesiączkowego w danym dniu. Tampony są bardzo chłonne. Ale jeżeli krwawienie jest niewielkie, po wchłonięciu krwi możesz odczuwać suchość w pochwie, a nawet ból. Spróbuj wtedy użyć tamponu o mniejszym stopniu chłonności.

Jeżeli wkładanie lub wyjmowanie tamponu nadal sprawia Ci ból, pamiętaj, że intensywność krwawienia podczas okresu bywa różna. Zwykle w pierwszych paru dniach miesiączki jest ono bardziej obfite niż w jej ostatnich dniach. To oznacza, że pod koniec okresu powinnaś używać tamponów o mniejszej chłonności niż na początku.

4. Jak bezboleśnie wyjąć tampon?

arrow-white

Na ogół tampony można dość łatwo usunąć. Mają specjalny sznureczek, który zostaje na zewnątrz i stanowi zabezpieczenie, dzięki któremu tampon nie może utknąć w środku. Ten sznureczek jest przyszyty bardzo mocno, więc nie musisz obawiać się, że nagle się urwie. Kiedy będziesz chciała wyjąć tampon, rozluźnij się i delikatnie pociągnij za sznureczek, a bez problemu to zrobisz! Owiń zużyty tampon kawałkiem papieru toaletowego i wyrzuć do kosza na śmieci. Brawo! Właśnie wyjęłaś tampon. To naprawdę łatwe. I nic nie zostało w środku.

Jeśli dopiero zaczynasz używać tamponów, polecamy Ci TAMPAX Compak Pearl. Zapewniają bardzo dobrą ochronę. Gładki aplikator z zaokrągloną końcówką sprawia, że włożenie tamponu jest bardzo łatwe. Teraz możesz leżeć na plaży z przyjaciółmi, wybrać się na przyjęcie przy basenie, zagrać w piłkę nożną lub robić inne rzeczy, na które masz ochotę, wiedząc, że jesteś doskonale chroniona i czując się swobodnie i komfortowo podczas miesiączki.

A co najważniejsze, nie stresuj się, jeśli nadal będziesz miała problemy z wkładaniem tamponu przy pierwszych kilku próbach. Praktyka czyni mistrza. W końcu opanujesz tę sztukę – jesteśmy tego pewni! No i teraz wiesz już, czy tampon powinien boleć, czy nie!

5. A co zrobić, jeśli tampon mi utknął, bo nie mogę znaleźć sznureczka?

arrow-white

W bardzo rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że sznureczek został przypadkowo wsunięty do środka razem z tamponem. Jeśli tak właśnie się stało, nie panikuj. Podpowiemy Ci, jak wyjąć tampon w takiej sytuacji. To całkiem łatwe. Rozluźnij się i delikatnie wsuń palce do pochwy. Twoja pochwa ma tylko ok. 7-13 cm długości, powinnaś więc bez większych problemów wyczuć w niej tampon, chwycić go i wyciągnąć. Teraz gdy już wiesz, co zrobić, gdy tampon utknie w pochwie, możesz dalej stosować tampony i nie martwić się takimi niespodziankami!

Poznaj lepiej swoją anatomię i budowę narządów płciowych

6. Czyli tampony nie mogą utknąć lub zgubić się w pochwie?

arrow-white

Trochę wiedzy o tym, jak działają tampony, pomoże Ci zrozumieć, dlaczego nie mogą utknąć ani zgubić się w środku. Uniemożliwia im to Twoja anatomia, czyli budowa Twojego ciała, która sprawia, że tampony pozostają w pochwie. Na końcu pochwy znajduje się szyjka macicy, a w niej jest jedynie niewielki otwór, mniejszy niż końcówka długopisu, przez który wypływa np. krew menstruacyjna. Tampon nie może przedostać się tą drogą z pochwy do macicy. A to oznacza, że nie ma gdzie się przemieścić! Ale możesz mieć wrażenie, że tampon utknął w środku, jeśli jesteś bardzo spięta. Spróbuj rozluźnić mięśnie, które go trzymają, zanim pociągniesz za sznureczek, a wtedy tampon wysunie się bez problemu.

Tampony
Tampony

Powiązane artykuły

article
Jak bezboleśnie aplikować i wyjmować tampony?
Zastanawiasz się, czy nie zacząć używać tamponów.
/miesiaczka/tampony/dlaczego-wkladanie-tamponu-moze-bolec/
Czas czytania (3) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/6HOHtPbSL3AkMeBLdmfs6Q/5ac6bc5e197aa854269b6038ec6f05fb/shutterstock_1266863044.jpg?w=1920
pl