Każdej z nas przez PMS zdarzyło się pokłócić z przyjaciółką albo rozpłakać przy reklamie telewizyjnej – wszystko przez rozdrażnienie przed okresem. Jeśli chcesz sobie skutecznie radzić z wahaniami nastroju przed okresem, czytaj dalej!
Spis treści:
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nazwa nadana objawom, które mogą wystąpić tuż przed okresem. Od owulacji do pierwszego dnia miesiączki poziom hormonów na przemian rośnie i maleje. Wahania te sprawiają, że emocje biorą górę i nieraz powodują objawy fizyczne.
Oto typowe objawy PMS:
Ale spokojnie, to nie są powody do zmartwień. Gdy pojawi się miesiączka, wszystko wróci do normy. PMS jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, wpływającym na większość kobiet w pewnym momencie ich życia.
Czytaj więcej o PMS
Aby dowiedzieć się, jak opanować zmiany nastroju przed okresem, trzeba zrozumieć, co je powoduje. Odpowiedzialne za nie są hormony, które prowadzą do menstruacji.
Za wahania nastroju przed miesiączką odpowiadają przede wszystkim wahania poziomu estrogenów. Estrogen może powodować obniżenie poziomu serotoniny w mózgu. Serotonina jest ważną substancją chemiczną, która wprawia Cię w dobre samopoczucie. Oznacza to, że Twój nastrój może się wahać przed miesiączką i w ciągu jednego dnia przechodzisz od smutku powodującego płacz do tak silnej złości, że mogłabyś krzyczeć!
Aby kontrolować wahania nastroju przed i podczas miesiączki, możesz wprowadzić kilka prostych zmian w stylu życia. Bez zbędnego gadania, oto lista naturalnych środków na opanowanie zmian nastroju przed miesiączką.
Bieganie i inne ćwiczenia fizyczne pozwalają uwolnić nagromadzoną energię (czytaj: złość!). Poza tym ruch uwalnia endorfiny, czyli hormony wywołujące dobre samopoczucie. Zauważyłaś, że lepiej się czujesz po bieganiu lub grze w piłkę z przyjaciółmi? To działanie endorfin.
Tylko chwilowo poprawiają humor. Jeśli zdarzają Ci się tego typu wahania nastroju, cukier i kofeina tylko pogorszą sytuację. Wzbogać dietę o pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i fasola. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu.
Chociaż stres nie powoduje bezpośrednio wahania nastroju związanego z PMS, na pewno pogarsza samopoczucie. Aby temu zapobiec, przed miesiączką i w jej trakcie unikaj stresujących wydarzeń.
Sen rozluźnia ciało i jest najlepszym lekiem na ukojenie nerwów. Z drugiej strony, nie przesadzaj – kładź się spać o normalnej porze i nie śpij do późna.
Spróbuj wszystkiego, co pomoże Ci się zrelaksować i spowolnić natłok myśli. Nałóż dobrą maseczkę na twarz, weź ciepłą kąpiel, która również może złagodzić skurcze miesiączkowe.
W zamkniętej, dobrze Ci znanej przestrzeni łatwo jest się zamartwiać i wściekać. Wybierz się na spacer. Pooddychaj świeżym powietrzem. Zmiana scenerii może spowodować zmianę nastawienia. No i jest to świetny naturalny środek na wahania nastroju podczas PMS.
Wykonuj ćwiczenia oddechowe, żeby uspokoić nerwy i poczuć się lepiej.
To sprawdzona metoda (naprawdę!), która pozwala uspokoić myśli, zanim coś odburkniesz. W ten sposób opanujesz wybuchy złości przed okresem.
Nie rób sobie wyrzutów, jeśli wolisz spędzić ten wieczór na kanapie niż wyjść ze znajomymi.
Nie krzycz na innych, przelej swoje emocje na papier. Dzięki temu unikniesz kłótni z przyjaciółką, uspokoisz się i poczujesz się znacznie lepiej.
Możesz skorzystać z kalendarzyka do śledzenia cyklu. Dzięki niemu będziesz wiedziała, kiedy spodziewać się okresu. Jeśli wiesz, że Twoja miesiączka zbliża się wielkimi krokami, łatwo rozpracujesz targające Tobą emocje. To pomoże Ci być bardziej świadomą tego, co naprawdę leży u podstaw Twoich zmian nastroju, i sprawi, że łatwiej Ci będzie zapanować nad tymi emocjami.
Sprawdź, jak obliczyć długość cyklu menstruacyjnego
Jeśli to wszystko nie zdało egzaminu, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić. Wspólnie dobierzecie najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, aby powstrzymać rozdrażnienie przed miesiączką.