Czy przed miesiączką odczuwasz skurcze, głód lub zmiany nastroju? Nie jesteś sama.
Są to objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – inaczej PMS. Większość dziewcząt doświadcza ich przed okresem. W ten sposób ciało informuje Cię, że zbliża się miesiączka.
Jakie są przyczyny objawów PMS przed okresem?
Uważa się, że objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wywołane zmianami poziomu hormonów, które prowadzą do miesiączki i utrzymują się podczas jej trwania.
Jeden z rodzajów tych hormonów, prostaglandyny, powodują również kurczenie się macicy, co prowadzi do złuszczania się błony śluzowej. To powoduje, że czujesz skurcze, które są częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Kiedy zaczynają się objawy PMS?
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego zwykle zaczynają się 1-2 tygodnie przed miesiączką.
Zazwyczaj słabną po pierwszych dwóch dniach okresu, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite.
Więc jeśli przed okresem odczuwasz szczególnie uporczywe objawy PMS, nie martw się. Będzie lepiej!
Obejrzyj film, który zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania związane z PMS.
Jakie są objawy PMS przed okresem? Oto kilka objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, na które należy zwrócić uwagę:
Uważa się, że objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wywołane zmianami poziomu hormonów, które prowadzą do miesiączki i utrzymują się podczas jej trwania.
Jeden z rodzajów tych hormonów, prostaglandyny, powodują również kurczenie się macicy, co prowadzi do złuszczania się błony śluzowej. To powoduje, że czujesz skurcze, które są częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Twoja macica kurczy się i rozkurcza, aby usunąć krew, tkankę i płyn menstruacyjny.
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego zwykle zaczynają się 1-2 tygodnie przed miesiączką.
Zazwyczaj słabną po pierwszych dwóch dniach okresu, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite.
Więc jeśli przed okresem odczuwasz szczególnie uporczywe objawy PMS, nie martw się. Będzie lepiej! Istnieje wiele domowych sposobów, które możesz wypróbować, żeby złagodzić objawy PMS.
Obejrzyj film, który zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania związane z PMS.
Sprawdź, jaka jest różnica między PMS a PMDD
Jakie są objawy PMS przed okresem? Oto kilka objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, na które należy zwrócić uwagę:
Podczas miesiączki i nieco wcześniej możesz odczuwać skurcze w dolnej części brzucha, ale nie jest to powód do zmartwień.
Nic się nie stanie, nie umrzesz od tego. To jeden z najczęstszych objawów PMS przed okresem.
Świetną metodą na rozluźnienie mięśni jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Czyli możesz wziąć ciepłą kąpiel, użyć okładu rozgrzewającego lub butelki z gorącą wodą albo zwinąć się w kłębek na kanapie pod ulubionym kocem. Czasami pomóc może również wypicie herbatki ziołowej.
Oprócz tego wszystkie metody rozluźnienia mięśni pomogą złagodzić ból przedmiesiączkowy. Lekkie, rozciągające ćwiczenia jogi, szybki spacer, użycie okładu rozgrzewającego i zwinięcie się w kłębek na kanapie, dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu albo zwykły odpoczynek to dobre sposoby na rozluźnienie mięśni i poprawienie krążenia krwi w rejonie brzucha. Czasami pomóc może też wypicie herbatki ziołowej. Jest też wiele innych sposobów na złagodzenie objawów PMS.
Bóle głowy i pleców to kolejne częste objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Porozmawiaj z rodzicami, czy mogłabyś nosić w torbie lek przeciwbólowy dostępny bez recepty – może się przydać w przypadku ostrego bólu głowy.
Zmiany nastroju są częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Hormony wpływają na Twój nastrój i sprawiają, że tracisz cierpliwość w sytuacjach, które normalnie nie wyprowadziłyby Cię z równowagi.
Zanim nadejdzie miesiączka, możesz stać się wyjątkowo wrażliwa. Możesz mieć wrażenie, że Twoje emocje szaleją, chcesz płakać z byle powodu. Zanim zaczniesz się tym martwić, sprawdź kalendarz. Zbliża się okres? Jeśli tak, wiesz, że to PMS: weź głęboki oddech, zachowaj spokój i nie przejmuj się swoimi emocjami.
Czasami warto również strategicznie wycofać się w głąb swojego pokoju. Czasami objawy PMS wymagają odrobiny lenistwa i odpoczynku pod kołdrą. Dlatego połóż się i postaraj się zrelaksować. Dla uzyskania lepszych efektów możesz też przyłożyć do podbrzusza termofor. Ciepło dobrze robi na skurcze i rozluźnia mięśnie.
Medytacja to także wspaniały sposób na skupienie się na swoich myślach i emocjach. Nawiązanie kontaktu z samą sobą jest bardzo pomocne w pozbyciu się złych myśli lub uczuć ze swojego umysłu.
Twoja skóra jest bardzo wrażliwa na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Możesz zauważyć zmiany skórne pojawiające się tuż przed miesiączką.
Pamiętaj o dokładnym myciu twarzy delikatnym środkiem myjącym, aby uspokoić przetłuszczającą się skórę i zapobiec pojawianiu się wyprysków. Zwiększ spożycie witamin – witaminy i minerały mają duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowych funkcji organizmu. Jeśli nie dbasz o ich właściwy poziom, nie będziesz czuła się dobrze.
Wydzielina z pochwy zwykle zmienia kolor tuż przed miesiączką – wtedy może stać się biała. Jest to jeden z objawów PMS.
Użyj wkładki higienicznej ALWAYS Dailies, aby chronić bieliznę i zapewnić sobie uczucie świeżości – i już jesteś gotowa do wyjścia. Wkładki są cienkie i elastyczne, więc prawie nie zauważysz, że je nosisz.
Dowiedz się więcej o wydzielinie z pochwy
Tuż przed miesiączką piersi mogą stać się obolałe i delikatne. Wszelkie czynności, przy których się poruszają, na przykład bieganie lub przytulanie, mogą wywołać dyskomfort. Aby go zminimalizować, na czas ćwiczeń załóż sportowy biustonosz.
Zwróć uwagę na to, jak się czujesz przed okresem. Które z objawów PMS występują u Ciebie? To, jak się czujesz przed miesiączką, to bardzo indywidualna rzecz – każda z nas inaczej odczuwa objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W przypadku każdej dziewczyny zestaw objawów menstruacyjnych jest inny. Możesz odczuwać niektóre, wszystkie lub nawet żaden (szczęściara!) z wyżej wymienionych symptomów. Jeśli co miesiąc doświadczasz czegoś, czego nie ma na naszej liście, to jest to właśnie unikalny sposób, w jaki Twoje ciało daje Ci sygnały, że zbliża się okres.
Jeśli będziesz wiedziała, kiedy spodziewać się miesiączki, zwrócisz uwagę na symptomy PMS i nie dasz się zaskoczyć. W ten sposób doskonale poradzisz sobie z objawami przedmiesiączkowymi.
Weź głęboki oddech, zanim warkniesz na mamę lub poświęć trochę czasu na pisanie dziennika, by dać upust trudnym emocjom, pojawiającym się przed miesiączką. Posłuchaj tego, co podpowiada Ci Twój organizm w kwestii sposobów złagodzenia PMS. Zamiast walczyć ze swoimi zachciankami, zastanów się, co mogą oznaczać. Przecież nie są przypadkowe. Na przykład masz ochotę na czekoladę? Cóż, czekolada zawiera substancje poprawiające nastrój, a zatem jest naturalnym lekarstwem na PMS.
Czujesz się nieszczęśliwa lub rozdrażniona? Może to znak, że musisz trochę zwolnić i wcześniej położyć się spać? Dlatego nie bój się ulegać swoim zachciankom – pamiętaj jednak, by robić to rozsądnie.
Wrzuć do torebki kilka podpasek ALWAYS Ultra, abyś była przygotowana na nadejście tego dnia.
Nasze podpaski zawierają specjalny żel, który wiąże i zamyka wilgoć w środku, zapewniając uczucie suchości, wygodę i pewność siebie w czasie okresu. Jak nauczyłam się radzić sobie bolesną miesiączką