Wszystko o miesiączce – objawy okresu, długość cyklu i inne
U każdej dziewczyny okres przebiega nieco inaczej.
Jeśli wiesz, jak długo trwa Twoja miesiączka, możesz robić plany i przygotować się na różne okoliczności. Średnio miesiączka trwa od trzech do pięciu dni, u niektórych dziewczyn tylko dwa (szczęściary!), a u innych może potrwać nawet siedem dni.
Nie martw się, jeśli Twoja miesiączka jest krótsza lub dłuższa od podanej średniej albo jeśli długość Twojego okresu różni się od okresu Twojej przyjaciółki! To jest zupełnie normalne.
Małe różnice między nami sprawiają, że każda z nas jest wyjątkowa – to tak jak z kolorem oczu. Nic nie możesz zrobić, aby zmienić czas trwania okresu. To czyni Twoje ciało wyjątkowym.
Spis treści:
Cykl menstruacyjny zwykle trwa 28 dni, co oznacza, że będziesz mieć okres mniej więcej raz w miesiącu. Długość cyklu to bardzo indywidualna sprawa i może się okazać, że u Twoich koleżanek wygląda to inaczej niż u Ciebie, ale na ogół cykl, który trwa 21-35 dni uważany jest za prawidłowy. O nieprawidłowej menstruacji mówimy wtedy, gdy długość cyklu nie mieści się w tych granicach – innymi słowy, gdy okres pojawia się zbyt często lub zbyt rzadko.
Menstruacja zwykle trwa od 2 do 7 dni, co jest uważane za normę. Jeżeli krwawienie utrzymuje się dłużej niż tydzień, mówimy o nieprawidłowym krwawieniu miesiączkowym – tak samo wtedy, gdy Twoja miesiączka jest wyjątkowo obfita i musisz zmieniać podpaskę co godzinę.
Cykl menstruacyjny zwykle trwa 28 dni, co oznacza, że będziesz mieć okres mniej więcej raz w miesiącu. Długość cyklu to bardzo indywidualna sprawa i może się okazać, że u Twoich koleżanek wygląda to inaczej niż u Ciebie, ale na ogół cykl, który trwa 21-35 dni, uważany jest za prawidłowy.
Ogólnie rzecz biorąc - okres zwykle staje się przewidywalny mniej więcej rok po rozpoczęciu miesiączkowania, wtedy miesiączki zaczynają występować regularnie. Gdy Twój cykl miesięczny stanie się regularny, zauważysz również, że okres zawsze trwa tyle samo dni.
Czytaj więcej o tym, jak wygląda okres
Większość dziewcząt traci około 60 ml płynu podczas miesiączki. Większość tego płynu tracisz w ciągu kilku pierwszych dni okresu. Twój organizm szybko to uzupełnia.
Jeśli jednak masz bardziej obfite krwawienia, może to doprowadzić do utraty żelaza i spowodować anemię (osłabienie i zmęczenie). Niektóre przyczyny silnego krwawienia nie są bardzo poważne i, pomimo niedogodności, nie wymagają leczenia.
Nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe może Cię jednak niepokoić, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jaka jest jego przyczyna. Nieprawidłowe krwawienie jest skutkiem zaburzeń hormonów, które kontrolują Twój cykl reprodukcyjny, w tym również to, kiedy dostaniesz okres i jak długo będzie on trwał.
Jeśli uważasz, że masz nienormalnie silne krwawienie, powiadom swoją mamę i lekarza.
Jeżeli zauważasz u siebie obfite krwawienie lub Twoja miesiączka trwa ponad 7 dni, może to oznaczać, że masz krwotok miesiączkowy. Najlepiej wtedy poproś o radę lekarza.
Aby czuć się jak najbardziej komfortowo, używaj tamponów TAMPAX Compak Pearl, które są dostępne w różnych rozmiarach i mają różny stopień chłonności. Są bardzo małe, więc łatwo możesz je wszędzie ze sobą zabrać. Poza tym w tamponach TAMPAX Compak Pearl oraz Pearl zastosowano opatentowaną technologię LeakGuard, która zapewnia do 100% ochrony przed przeciekaniem, abyś czuła się sucho i pewnie podczas miesiączki.
Jeśli będziesz dokładnie wiedziała, ile trwa Twoja miesiączka, nie będziesz się co rano zastanawiać, czy już się skończyła. Znajomość własnego ciała pomoże Ci wszystko zaplanować, dzięki czemu będziesz zawsze przygotowana.
Jeśli wiesz, że Twój okres trwa trochę dłużej, wrzuć do torebki kilka dodatkowych podpasek ALWAYS Ultra lub – jeśli planujesz wypad na plażę – zaopatrz się w tampony TAMPAX.
To, ile trwa Twój okres, może również pomóc Ci ustalić, czy krew pojawiająca się na bieliźnie to okres, plamienie czy coś innego.
Jeśli wydaje Ci się, że masz miesiączkę, ale krwawienie jest mniej obfite i trwa krócej niż zwykle, może to wcale nie być okres. To może być plamienie, które zdarza się pomiędzy miesiączkami.
Lekkie krwawienie, które pojawia się bezpośrednio przed okresem, nazywamy plamieniem. Zdarza się ono bardzo często i na ogół nie jest powodem do niepokoju. Plamienie to różowe lub brązowawe ślady krwi, które możesz zauważyć na papierze toaletowym lub na bieliźnie. Wprawdzie pozostawiają plamy na jasnym materiale, ale w tym przypadku nie musisz używać tamponów czy podpasek. Możesz być jednak zaniepokojona, jeśli nie wiesz, co to jest.
Pamiętaj, że plamienie to nie to samo co nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe. Jeżeli krwawienie jest bardzo obfite i krew przesiąka przez bieliznę, a nie jest to termin Twojej miesiączki, powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Przygotuj się do pierwszej wizyty u ginekologa
Gdy zauważysz plamienie, załóż wkładkę higieniczną. Wkładki higieniczne są znacznie cieńsze niż podpaski, ale dobrze wchłaniają wilgoć oraz zapachy, dzięki czemu Twoja bielizna będzie czysta. Wkładki ALWAYS Dailies doskonale się sprawdzają, ponieważ są cienkie i elastyczne, więc dopasowują się do ruchów Twojego ciała, zapewniając dyskretną ochronę.
Tak! W czasie miesiączki najważniejsza jest higiena, przecież chcesz się czuć świeżo i czysto. A kiedy już się wykąpiesz, zadbaj o świeżość, stosując wkładki higieniczne Discreet. To doskonały wybór, dzięki nim będziesz się czuła sucho, świeżo i pewnie każdego dnia.
Czytaj więcej o wkładkach higienicznych
Nie. Inni nie zauważą, dopóki im nie powiesz. Mogą odczuć, że jesteś trochę bardziej wrażliwa niż zwykle, co może być oznaką zespołu napięcia miesiączkowego. Jeśli zapytają o Twój nastrój, to tylko od Ciebie zależy, czy chcesz im powiedzieć.
Nie. Miesiączka nie musi powstrzymywać Cię od robienia tego, co zwykle. Możesz nadal chodzić do szkoły, pomagać w domu, spotykać się z przyjaciółmi, uprawiać sport i robić wszystko to, co zwykle. Zależnie od tego, co planujesz (i jak silne masz tego dnia krwawienie), przygotuj sobie zabezpieczenie, które będzie Cię chronić najlepiej.