Zastanawiasz się, co się dzieje podczas Twojego cyklu miesiączkowego?
Skąd Twoje ciało wie, kiedy powinnaś dostać okres?
Dlaczego mniej więcej tydzień przed miesiączką tak łatwo dajesz się ponieść emocjom?
To wszystko z powodu zmian hormonalnych podczas Twojego cyklu menstruacyjnego.
"Hormony to naturalne substancje chemiczne, które są wytwarzane przez gruczoły znajdujące się w Twoim organizmie i wpływają na pracę różnych narządów i układów.
Hormony mogą mieć wpływ na to, czy czujesz się szczęśliwa, czy smutna, zestresowana czy rozluźniona, niespokojna czy rozzłoszczona. Poza tym kontrolują Twój cykl miesiączkowy.
Poznanie hormonów, które kontrolują Twój cykl miesiączkowy, pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje w Twoim organizmie w okresie dojrzewania oraz później.
Szczególnie dwa z nich – estrogen i progesteron – współdziałają, żeby pomóc Ci przejść z jednego etapu cyklu menstruacyjnego do następnego. Są produkowane przez Twoje jajniki i nazywamy je hormonami cyklu menstruacyjnego.
Oprócz kontrolowania Twojego cyklu miesiączkowego menstruacyjnego hormony te mają wpływ na Twoje ciało i nastrój.
Progesteron może powodować drażliwość oraz wywoływać takie objawy jak drażliwość, uczucie głodu, zmiany skórne, tkliwość piersi i zmęczenie.
Natomiast estrogen może powodować wzdęcia, huśtawki nastrojów i bóle głowy. Ale z kolei wzrost poziomu estrogenu może też sprawić, że będziesz czuła się bardziej pewna siebie i gotowa do podejmowania nowych wyzwań!
Zmiany poziomów hormonów cyklu miesiączkowego odpowiadają za różnice w długości cyklu menstruacyjnego u różnych dziewcząt.
Chociaż kontrola hormonalna cyklu menstruacyjnego jest ogólnie oparta na tych samych zasadach, każdy organizm jest inny, a pewne wahania wiążą się z tym, ile hormonów jest wytwarzanych i kiedy.
Właśnie dlatego miesiączka i cykl miesiączkowy mają nieco inną długość u różnych dziewcząt.
Zwykle cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, a średnio około 28 dni.
Wiele kobiet nawet nie zauważa, że długość ich cyklu menstruacyjnego może się nieznacznie zmieniać z miesiąca na miesiąc.
Dowodzi to, że nasze ciała nie zawsze działają według dokładnego harmonogramu.
Mówiąc w skrócie, cykl menstruacyjny to comiesięczny proces owulacyjny, który zachodzi w organizmie kobiety. Występowanie cyklu miesiączkowego jest kontrolowane przez żeńskie hormony płciowe produkowane przez jajniki — głównie estrogen i progesteron. Dzięki wspólnej pracy estrogenu i progesteronu Twoje ciało przechodzi z jednej fazy cyklu menstruacyjnego do następnej.
Pierwszy dzień Twojej miesiączki to zarazem pierwszy dzień Twojego cyklu miesiączkowego. To właśnie wtedy poziom hormonów cyklu miesiączkowego jest najniższy.
Niski poziom estrogenu i progesteronu sprawia, że błona śluzowa macicy (endometrium) zaczyna się złuszczać i wraz z krwią jest wydalana przez pochwę w postaci czerwonawej wydzieliny. Proces ten trwa od 3 do 7 dni. To właśnie miesiączka.
Będziesz wtedy potrzebować odpowiednich produktów higienicznych, takich jak na przykład podpaski ALWAYS Ultra. Zapewniają one do 100% ochrony przed przeciekaniem, ponieważ mają superchłonny wkład, który zmienia płyn menstruacyjny w żel – a żel nie może przeciekać.ienia płyn menstruacyjny w żel – a żel nie może przeciekać.
Podczas okresu uaktywniają się też inne hormony miesiączkowe, zwane prostaglandynami, które sprawiają, że Twoja macica kurczy się i rozkurcza, co pomaga jej usunąć złuszczoną błonę śluzową. To dlatego możesz odczuwać skurcze menstruacyjne.
Więcej na temat pierwszej miesiączki przeczytasz w naszym poradniku
Następnie poziom estrogenu wzrasta, wpływa na zahamowanie miesiączki i sprawia, że endometrium zaczyna na powrót narastać.
W drugiej fazie Twojego cyklu miesiączkowego menstruacyjnego jajniki zaczynają wytwarzać więcej folikulotropiny (FSH), która sprawia, że ilość krwi miesiączkowej zaczyna stopniowo się zmniejszać, aż w końcu krwawienie ustaje.
Ten hormon sygnalizuje Twoim jajnikom, że już czas zacząć przygotowywać pęcherzyk jajnikowy – niewielki woreczek wypełniony płynem, który znajduje się w Twoich jajnikach i zawiera komórkę jajową. Tę fazę cyklu menstruacyjnego nazywamy fazą folikularną lub przedowulacyjną.
W tym czasie endometrium staje się grubsze i przygotowuje się do przyjęcia możliwej ciąży.
W 14. dniu 28-dniowego cyklu (lub na 14 dni przed następnym okresem) szczytowy poziom hormonów sprawia, że pęcherzyk jajnikowy uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Proces ten nazywamy owulacją.
Następnie komórka jajowa wędruje wzdłuż jajowodu. Jeżeli wówczas plemnik, czyli męska komórka rozrodcza, zapłodni komórkę jajową, w organizmie kobiety zaczyna rozwijać się dziecko.
Mniej więcej w czasie owulacji możesz zauważyć u siebie zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy.
To zupełnie normalne. Możesz wtedy używać wkładek higienicznych ALWAYS DAILIES, które wchłoną wilgoć, abyś mogła czuć się świeżo.
Kolejną częścią kobiecego cyklu hormonalnego jest faza lutealna. To właśnie wtedy poziom progesteronu rośnie, a poziom estrogenu spada.
Zadaniem progesteronu jest pogrubienie endometrium i przygotowanie go na przyjęcie komórki jajowej uwolnionej podczas owulacji, aby mogła rozwijać się wewnątrz macicy (jeżeli została zapłodniona). Od 21. do 24. dnia cyklu poziom progesteronu jest najwyższy.
Później, jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, poziom progesteronu zaczyna spadać, co daje Twojemu organizmowi sygnał do rozpoczęcia procesu złuszczania błony śluzowej macicy, ponieważ nie jest już potrzebna w tym cyklu.
To właśnie wtedy dziewczęta i kobiety mogą zacząć odczuwać objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Mogą to być huśtawki nastrojów, zwiększony apetyt i skurcze.
Przeczytaj więcej o PMS – dowiesz się, co to jest i jak sobie z tym radzić.
Później Twój organizm rozpoczyna kolejny pierwszy dzień Twojego cyklu miesiączkowego. Oznacza to, że koniec jednego cyklu jest równocześnie początkiem następnego. Po fazie lutealnej Twój cykl rozpoczyna się na nowo w pierwszym dniu miesiączki.
Teraz już wiesz, jak przebiega cykl miesiączkowy. Dzięki temu możesz przewidzieć, kiedy dostaniesz miesiączkę i zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim ciele, takie jak zwiększona ilość wydzieliny z pochwy czy skurcze menstruacyjne. Jeśli wiesz, kiedy zacznie się miesiączka, przygotuj kilka podpasek ALWAYS Ultra, które mają wyjątkowo chłonny wkład, dzięki czemu zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem. Nie musisz się więc niczym martwić. I to jest super!
Więcej na temat przeciekania podczas okresu przeczytasz w naszym poradniku