Kobieca przypadłość. Trudne dni. Czerwona fala.
Miesiączka ma wiele różnych nazw.
Ale co zrobić, jeśli nie pojawia się regularnie, czyli raz w miesiącu?
Nieregularne miesiączki są częstym zjawiskiem, zwłaszcza u nastolatek. Nie jesteś jedyną osobą, która szuka domowych sposobów na nieregularne miesiączki.
Cykl menstruacyjny średnio trwa 28 dni, a to oznacza, że większość kobiet faktycznie dostaje okres mniej więcej co 28 dni. Ale to tylko średnia statystyczna.
Czasem może to być od 21 do 35 dni i nie ma w tym nic niezwykłego. Nieregularny okres często pojawia się u nastolatek. Dzieje się tak z wielu różnych powodów.
Zanim przedstawimy kilka sposobów na nieregularne miesiączki, przyjrzyjmy się przyczynom tych nieregularności. Najczęstszą z nich są wahania hormonalne, bo w wieku dojrzewania niektóre hormony uaktywniają się i dopiero stopniowo osiągają stan równowagi.
Cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, a to oznacza, że większość kobiet miesiączkuje mniej więcej co 28 dni. Jest to jednak tylko średnia statystyczna. Tak naprawdę u niektórych kobiet może to być 21, a u innych nawet 35 dni i nie ma w tym nic niezwykłego.
Na ogół dziewczęta, które mają regularny cykl menstruacyjny, dostają okresu mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli Twoja miesiączka spóźnia się i przechodzi na kolejny miesiąc lub jeszcze następny, albo pojawia się wcześniej, niż się spodziewałaś, możemy już mówić o nieregularnym okresie.
Nawet gdy Twój okres stanie się regularny, cykl menstruacyjny może się nieco różnić w poszczególnych miesiącach. To całkowicie normalne. Innymi słowy, jeśli średnia długość Twojego cyklu wynosi 27 dni, w jednym miesiącu może to być 26 dni, a w kolejnym 28 i wcale nie musisz się tym martwić! To normalne wahania, które mogą wynikać z wielu różnych przyczyn: począwszy od tego, co jadłaś w danym miesiącu, a skończywszy na tym, ile spałaś. W większości przypadków nie ma jednak powodu do obaw.
Dowiedz się, jak obliczyć cykl miesiączkowy
Nieregularny okres często pojawia się u nastolatek. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Najczęstszym z nich są wahania hormonalne, bo w wieku dojrzewania niektóre hormony uaktywniają się i dopiero stopniowo osiągają stan równowagi. Jeśli masz okres dopiero od niedawna, nieregularne miesiączki to nic nadzwyczajnego. Po prostu Twój organizm dopiero przyzwyczaja się do nowych hormonów.
Jeśli natomiast miesiączkujesz już od ponad dwóch lat, przyczyną Twoich nieregularnych okresów mogą być inne czynniki.
Wśród nich należy wymienić otyłość, dużą utratę wagi, zaburzenia odżywiania, zbyt intensywne ćwiczenia, stres, przyjmowanie leków, które mogą wpływać na poziom hormonów, a także zaburzenia hormonalne. Czasem przyczyną nieregularnych miesiączek może być jakieś schorzenie, na przykład zespół policystycznych jajników. Jeśli niepokoi Cię nieregularność Twojego okresu, warto skontaktować się z lekarzem.
Mając nieregularny okres pamiętaj zawsze o tym, aby mieć przy sobie paczkę ulubionych podpasek lub tamponów. Wypróbuj podpaski Always, które są wyjątkowo chłonne, elastyczne i występują w różnych rozmiarach.
Czasem najlepszym sposobem na uregulowanie miesiączki może być kilka prostych kroków, które możesz wykonać w domu. Pamiętaj jednak, by w razie niepokojących i przedłużających się objawów zawsze skonsultować się z ginekologiem!
Jednym z najważniejszych sposobów na nieregularny okres jest cierpliwe czekanie. Twój organizm musi po prostu sam to wszystko uporządkować. Zajmie mu to rok albo dwa. Jeżeli minęły już ponad dwa lata, od kiedy po raz pierwszy dostałaś okresu, a Twoje miesiączki nadal nie pojawiają się regularnie, możesz skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnej ukrytej choroby, która powoduje te nieregularności. A kiedy już poznasz podstawową przyczynę, razem z lekarzem możecie znaleźć odpowiedni sposób na Twoje nieregularne miesiączki.
Stres może mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje hormony, a to właśnie one kontrolują Twój cykl menstruacyjny. Zmniejszenie codziennego stresu to świetny i naturalny sposób na nieregularny okres. Musisz tylko przestać się przejmować i zawsze dobrze wysypiać. Koniecznie zadbaj o to, by znaleźć czas na relaks. Weź kąpiel. Poczytaj książkę. Idź na spacer. Posłuchaj ulubionej muzyki. To naprawdę działa.
Ekstremalne diety i duża utrata wagi mogą zakłócić Twój cykl menstruacyjny, powodując nieregularne miesiączki lub całkowity brak okresu! Prawidłowe odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej wagi - ani zbyt małej, ani zbyt dużej - to zdrowe rozwiązanie w przypadku problemów z nieregularnym okresem. Należy przy tym pamiętać o jedzeniu pożywnych potraw, bogatych w witaminy i minerały. Zdrowe jedzenie zapewnia Twojemu organizmowi odpowiednie paliwo, aby prawidłowo funkcjonował, a to oznacza również regularne miesiączki.
Bardzo intensywne ćwiczenia również też mogą powodować nieregularny okres, dlatego zachowanie umiaru w kwestii ćwiczeń i sportu jest bardzo ważne. Ruch niewątpliwie poprawia nastrój, buduje pewność siebie i pozwala zachować zdrowie. Niestety, kiedy ćwiczenia stają się zbyt intensywne i ekstremalne, ma to negatywny wpływ na Twój układ hormonalny - czyli ten system w Twoim organizmie, który kontroluje hormony. Prostym domowym sposobem na nieregularne miesiączki jest więc zachowanie umiaru w kwestii ćwiczeń.
A może tylko Ci się wydaje, że masz nieregularny okres. To może być plamienie - krople różowej lub brązowawej krwi, które zobaczyłaś na bieliźnie lub na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. Wiele dziewcząt myli plamienie z miesiączką. Jednak plamienie zwykle spowodowane jest zmianami hormonalnymi podczas owulacji, która następuje w połowie cyklu menstruacyjnego, kiedy Twoje jajniki uwalniają komórkę jajową. Monitorowanie Twojego okresu przy użyciu aplikacji z kalendarzem pomoże Ci odróżnić plamienie od krwawienia i jest również prostym sposobem na nieregularne miesiączki u nastolatek.
Pamiętaj też, że stosowanie wkładek higienicznych chroni Twoją bieliznę zarówno przed plamieniem, jak i przed niespodziewaną miesiączką. Świetnie sprawdzą się na przykład wkładki Always Dailies, które są bardzo elastyczne i wygodne. I tak cienkie, że możesz nawet nie zauważyć, że je nosisz.
Czytaj więcej o tym, do czego służą wkładki higieniczne