Co oznacza plamienie przed okresem?

0
Zbliżenie na zdjęte do kolan brązowe majtki kobiety, która siedząc trzyma je w dłoniach. Na stopach ma domowe kapcie.Zbliżenie na zdjęte do kolan brązowe majtki kobiety, która siedząc trzyma je w dłoniach. Na stopach ma domowe kapcie.

Możesz być zaniepokojona, kiedy odkryjesz ślady krwi na bieliźnie przed spodziewanym terminem swojej miesiączki.

Ale nie martw się i nie zastanawiaj się co to za krwiste upławy przed okresem. Zwykle nie ma powodu do niepokoju – zwłaszcza kiedy dowiesz się, dlaczego tak się dzieje. Wiedza o tym, jakie są przyczyny krwawienia, może zmniejszyć Twoje obawy, kiedy niespodziewanie odkryjesz ślady krwi na bieliźnie.

Poniżej znajdziesz informacje o tym, co oznacza krwawienie przed terminem miesiączki i jak się na nie przygotować.

Spis treści:

1. Jaka jest różnica między krwawieniem przed okresem a plamieniem?

arrow-white

Lekkie krwawienie przed spodziewanym terminem miesiączki nazywane jest plamieniem. Plamienie to niewielka ilość krwi o zabarwieniu różowym lub brązowym, którą możesz zauważyć na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety lub na bieliźnie. Może ona pozostawić widoczną plamę na jasnym materiale, ale jest zbyt mała, żebyś musiała sięgać po podpaskę lub tampon.

Trzeba też odróżnić plamienie od krwawienia. Jeżeli krwawienie jest bardziej obfite i krew przesiąka przez bieliznę, a nie jest to termin Twojej miesiączki, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

2. Czy plamienie przed okresem jest normalne?

arrow-white

Lekkie plamienie tydzień przed okresem tuż przed spodziewanym terminem miesiączki jest zupełnie normalne.

Przede wszystkim musisz zastanowić się, czy takie plamienie jest normalne w Twoim przypadku. Jeżeli zwykle nie krwawisz przed terminem miesiączki, ale nagle zaczęłaś zauważać plamienie o różowym lub brązowym zabarwieniu, warto skonsultować się z lekarzem.

3. Dlaczego przed okresem pojawia się plamienie?

arrow-white

Raz w miesiącu poziom Twoich hormonów spada, co informuje Twój organizm, że nie jesteś w ciąży i sygnalizuje, że błona śluzowa macicy powinna już zacząć się złuszczać.

Czasem zdarza się, że proces złuszczania się błony śluzowej macicy nie następuje równomiernie i jakaś jej część zaczyna się złuszczać trochę przed czasem. W rezultacie pojawia się różowe lub brązowe plamienie przed okresem.

Dowiedz się czym jest brązowa wydzielina z pochwy

4. Dowiedz się co zwiększa prawdopodobieństwo plamienia przed okresem

arrow-white

Krwawienie tydzień przed miesiączką nie jest czymś niezwykłym i niepokojącym. Jednak warto wiedzieć, co zwiększa prawdopodobieństwo wstąpienia plamienia.

5. Dopiero niedawno zaczęłaś miesiączkować?

arrow-white

Plamienie przed okresem zwykle pojawia się u wielu dziewcząt, które niedawno zaczęły miesiączkować. Jeżeli Twój organizm dopiero przyzwyczaja się do menstruacji, to jeszcze nie do końca radzi sobie z nią i wszystkimi hormonami. A to oznacza, że nieregularny okres i plamienie przed spodziewanym terminem miesiączki mogą pojawiać się przez kilka pierwszych cykli.

Ale nie martw się. Praktyka czyni mistrza i Twój organizm wkrótce rozszyfruje, jak działa menstruacja, a Twój cykl menstruacyjny wreszcie stanie się bardziej regularny.

6. Owulacja

arrow-white

U niektórych dziewcząt i kobiet plamienie pojawia się podczas owulacji, czyli wtedy, gdy komórka jajowa jest uwalniana z jednego z jajników.

Owulacja następuje 14 dni przed spodziewanym pierwszym dniem Twojej następnej miesiączki (czyli w 14 dniu, jeżeli Twój cykl trwa 28 dni). Zmiana w poziomach hormonów podczas owulacji może spowodować lekkie krwawienie pojawiające się przed spodziewanym terminem miesiączki.

Zaburzenie równowagi hormonalnej, które wpływa na owulację, może też wywołać plamienie w środku cyklu. Jeżeli w Twoim przypadku zdarza się to często i zaczynasz się martwić, skonsultuj się z lekarzem.

7. Inne zmiany w Twojej równowadze hormonalnej

arrow-white

Czynniki takie jak stres lub nowe tabletki antykoncepcyjne również mogą wpłynąć na Twoją równowagę hormonalną i spowodować lekkie krwawienie przed spodziewanym terminem miesiączki. Chociaż jest to trochę denerwujące, nie ma powodu do obaw.

Przeczytaj jakie zmiany hormonalne zachodzą w okresie dojrzewania

8. Stres

arrow-white

Plamienie na tydzień przed spodziewanym terminem miesiączki może też być wywołane stresem, ponieważ powoduje on różne zmiany w organizmie, które mogą wpływać na Twój cykl menstruacyjny.

9. Leki

arrow-white

Niektóre leki mogą mieć wpływ na Twój cykl menstruacyjny i mogą być powodem pojawienia się plamienia na tydzień przed spodziewanym terminem miesiączki.

Warto porozmawiać z lekarzem, żeby sprawdzić, czy któryś z zażywanych przez Ciebie leków można zastąpić innym, aby uniknąć plamienia.

10. Co mogę zrobić w przypadku plamienia?

arrow-white

Jeżeli to tylko plamienie, nie przejmuj się. Po prostu użyj wkładek higienicznych, np. Discreet.

Wchłaniają one wydzielinę pojawiającą się przy plamieniu, a poza tym są o wiele cieńsze i dużo bardziej elastyczne od podpasek. Dlatego stanowią świetne rozwiązanie w te dni, kiedy nie masz okresu, ale wciąż potrzebujesz niezawodnej ochrony.

Są naprawdę tak cienkie i elastyczne, że nawet nie zauważysz, że je nosisz.

Wkładki higieniczne Discreet są również dostępne w różnych kształtach, które pasują do wszystkich rodzajów bielizny, więc nie musisz zakładać „babcinych” majtek tylko dlatego, że zauważyłaś u siebie plamienie."

Plamienie przed okresem
Plamienie przed okresem
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły