Będąc w toalecie, zauważyłaś ślady krwi na bieliźnie i pomyślałaś „dostałam okres za wcześnie”? Nie tylko Tobie się to zdarza! Jednak co mogło być powodem tego, że dostałaś go wcześniej niż powinnaś? Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że miesiączka zacznie się wcześniej i nie ma w tym nic dziwnego, więc weź głęboki oddech i nie panikuj. Sprawdź główne przyczyny wcześniejszej miesiączki.
Spis treści:
Duży wpływ na przedwczesny okres mają dieta i ćwiczenia, ponieważ wpływają one na poziom hormonów, a te z kolei kontrolują cykl menstruacyjny. Jeżeli niedawno przeszłaś na nową dietę lub wdrożyłaś nowy plan treningowy, może to wyjaśniać wcześniejszy okres. Znaczna utrata wagi lub znaczne przybranie na wadze także wpływają na poziom hormonów i mogą rozregulować cykl menstruacyjny.
Inną przyczyną wcześniejszego dostania okresu może być silny stres. Powoduje on całą gamę zmian chemicznych w organizmie i może być przyczyną przyspieszenia miesiączki. Nie lekceważ stresu, bo on również może prowadzić do opóźnienia się menstruacji. To znak, że Twoje ciało reaguje na wszystko, co się dzieje w Twoim życiu!
Każda istotna zmiana ustalonego rytmu dnia – na przykład wyjazd lub wakacje – może prowadzić do zmian regulacji hormonalnej organizmu i spowodować, że będziesz miała rozregulowany okres. Przyczyny takich zmian mogą też mieć inne podłoże, dlatego warto obserwować swój organizm. Tak samo na wcześniejszy okres może wpłynąć zmiana pory snu. Jeżeli Twoje nawyki dotyczące snu uległy ostatnio dużej zmianie, może to odbić się na hormonach kontrolujących cykl miesiączkowy. Wszystko wróci do normy, kiedy Twoje ciało przywyknie już do nowych zwyczajów.
Kolejną przyczyną wcześniejszego okresu może być to, że miesiączkujesz dopiero od niedawna i Twój cykl menstruacyjny nie jest jeszcze wyregulowany. Może oznaczać to, że okres pojawi się wcześniej, niż się spodziewasz! Dzieje się tak dlatego, że hormony kontrolujące cykl menstruacyjny dopiero niedawno uaktywniły się w Twoim ciele i ich poziom nie jest jeszcze ustabilizowany. U niektórych dziewcząt regularne cykle pojawiają się dopiero po roku od pierwszej miesiączki. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość – miesiączka tydzień wcześniej lub później to norma. Z tego powodu zawsze miej przy sobie podpaski ALWAYS, żebyś była przygotowana na pierwsze oznaki okresu
Przeczytaj więcej o zmianach hormonalnych w okresie dojrzewania w naszym artykule
Pamiętaj też, że niewielkie ślady krwi, które zobaczysz na bieliźnie, niekoniecznie muszą oznaczać, że dostałaś okres. Może to być plamienie, czyli jasnoróżowe lub brązowawe ślady krwi widoczne na papierze toaletowym lub na bieliźnie. Wprawdzie zostawiają plamy, ale krwawienie nie jest tak obfite, że musisz używać tamponów czy podpasek, a np. możesz użyć tylko wkładek higienicznych. U wielu kobiet plamienie występuje podczas owulacji, kiedy komórka jajowa opuszcza jajnik, co następuje w połowie cyklu menstruacyjnego, a więc na około dwa tygodnie przed spodziewaną datą miesiączki. Zdarza się też, że plamienie następuje tuż przed okresem.
Dowiedz się też więcej o wydzielinie z pochwy!
Jeśli dostałaś okres wcześniej niż powinnaś, świadczy to o lekkim rozregulowaniu poziomu hormonów. Jednak zmiany w poziomie hormonów, zachodzące z miesiąca na miesiąc, to nic niezwykłego i z reguły nie ma się czym martwić, szczególnie jeśli miesiączkujesz dopiero od niedawna.
Aby nie dać się zaskoczyć i uniknąć plam na bieliźnie spowodowanych krwawieniem menstruacyjnym lub plamieniem, na kilka dni przed spodziewaną miesiączką wiele dziewcząt nosi wkładki, takie jak ALWAYS Dailies Fresh & Protect. Dzięki nim są chronione, nawet jeśli okres pojawi się wcześniej.
Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, warto też mieć przy sobie tampony TAMPAX. Na przykład TAMPAX Compak Pearl są małe i łatwo mieszczą się w torebce. Ponadto zastosowano w nich technologię MotionFitTM, dzięki której tampon dopasowuje się do wnętrza Twojego ciała i zapewnia do 100% ochrony przed przeciekaniem. Jeśli więc Twój okres znowu zacznie się tydzień wcześniej niż powinien, będziesz na to przygotowana i unikniesz krępującej sytuacji. I o to chodzi!