Ten artykuł i jego zawartość zostały sprawdzone i zatwierdzone przez dr Niharę Krause, wielokrotnie nagradzaną konsultantkę psychologii klinicznej.
Aby mieć szczęśliwe i znaczące relacje, musimy umieć rozpoznawać zdrowe i niezdrowe zachowania.
Pomyśl o związku jak o cieście: aby zadziałał, potrzebujesz kilku niezbędnych składników!
Sprawdź, jak budować zdrowe relacje z przyjaciółmi i jak powinien wyglądać związek nastolatków.
Otwarta, szczera i bezpieczna komunikacja to podstawa zdrowych relacji wśród nastolatków. Oznacza to, że musicie:
Nauka zdrowych ograniczeń i granic ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o cieszenie się pozytywnymi relacjami. Gra bez reguł byłaby bardzo myląca – relacje działają w ten sam sposób i również wymagają pewnych zasad. Nie surowych zasad jak w szkole, ale rozsądnych i bezpiecznych ustaleń dotyczących tego, jak zachowywać się względem siebie.
Kierowanie się zdrowymi granicami oznacza, że Twój związek nie powinien powstrzymywać Cię przed:
Pozytywny związek to taki, w którym obydwoje czujecie się równi i szanujecie się nawzajem. To oznacza, że:
Życzenia i uczucia każdej osoby w związku się liczą. Oto niektóre zdrowe zachowania, które przyczyniają się do pełnego szacunku relacji nastolatków to:
Dając sobie nawzajem otuchę i zachętę, możemy czuć się bezpiecznie w relacji. Okazujemy życzliwość lub współczucie poprzez:
A zatem, jakiego rodzaju niezdrowych zachowań powinno się unikać w relacjach nastolatków?
Negatywna relacja to taka, która opiera się na władzy i kontroli, a nie równości i szacunku. W niezdrowym związku możesz czuć:
Brak szacunku nie jest w porządku i jest to niezdrowe zachowanie, którego należy unikać w relacjach. Przejawia się on w:
Czytaj więcej o tym, jak przejść przez rozstanie z przyjaciółką
Używanie siły fizycznej jest poważną formą braku szacunku i nie jest dopuszczalne w żadnym związku.
Pamiętaj: nigdy nie jest w porządku, żeby ktoś cię krzywdził, celowo lub nie. Jeśli czujesz zagrożenie, musisz podjąć kroki, aby się chronić.
Wspaniale jest być z drugą osobą, ale jeśli jedno z was czuje, że „nie może żyć bez” tego drugiego lub jeśli grozi, że zrobi coś drastycznego gdyby Wasz związek się skończył, jest to oznaką niezdrowych relacji.
Staraj się zachować trochę czasu na pielęgnowanie własnych zainteresowań i przyjaźni, nawet jeśli jesteś w romantycznym związku.
Zobacz, jak możesz budować pewność siebie
Poproś kogoś o obiektywną ocenę sytuacji
Pamiętaj! Pozytywny związek opiera się na otwartej i szczerej komunikacji, zaufaniu, szacunku i współczuciu. Ma zdrowe granice, które pozwalają Ci być tym, kim jesteś, robić to, co lubisz i spędzać czas z przyjaciółmi oraz rodziną.
Zwróć uwagę na niezdrowe zachowania w Twoim związku, takie jak władza i kontrola, brak szacunku oraz użycie siły fizycznej, i w razie potrzeby poproś o pomoc.
Zawsze pamiętaj, że związek powinien Cię uszczęśliwiać i że każdy zasługuje na pozytywne relacje.