Wielu ludzi ocenia się ostrzej niż widzą ich inni. Czy należysz do takich osób? Jakie objawy ma niska samoocena? Zrób nasz test na to, czy doceniasz siebie i sprawdź wyniki!
Czasami trudno jest spojrzeć na siebie oczami osób ze swojego otoczenia. W naturze każdej mamy jest robić wszystko i bez przerwy, więc gdy coś nam nie wyjdzie albo nie mamy na coś czasu, często wydaje nam się to ważniejsze, niż jest w rzeczywistości.
Ten złożony z 10 pytań test poczucia własnej wartości pomoże Ci w przybliżeniu określić, czy masz niską samoocenę.
A. Przez większość czasu
B. Rzadko lub nigdy.
C. Czasami
A. Zadowolona.
B. Skrępowana, ale potrafię przyjmować komplementy.
C. Prawie zupełnie niezdolna do przyjęcia komplementu – często myślę, że ludzie nie mówią prawdy, gdy mnie komplementują
A. Czasami
B. Rzadko
C. Często
Jako dziecko nie podnosiłam ręki w klasie, nawet jeśli sądziłam, że znam odpowiedź. Jako osoba dorosła milczę, nawet jeśli mam coś wartościowego do powiedzenia.
A. Tak
B. Nie
C. Czasami
A. Raz lub dwa razy
B. Nigdy
C. Kilka razy
A. Czasami
B. Regularnie
C. Prawie nigdy
A. Podobają mi się ubrania, które noszę na co dzień.
B. Nie żywię silnych uczuć wobec swoich ubrań – służą do okrywania ciała.
C. Czuję się nieatrakcyjnie w moich ubraniach.
A. Czasami; Nie czuję się swobodnie, wyrażając swoje zdanie, ale potrafię wyrazić opinię, jeśli wiem, że można coś zrobić lepiej.
B. Nigdy; Zawsze chętnie wyrażam swoje opinie i uczestniczę w podejmowaniu decyzji.
C. Tak; Obawiam się urazić innych, wyrażając moją opinię
A. O wiele łatwiej; jakie pozytywne rzeczy?
B. Czasami, ale łatwiej jest wywoływać negatywy
C. Nigdy; Skupiam się na pozytywach i nie rozwodzę się nad krytyką
A. Swobodnie
B. Bardzo skrępowana
C. Czasem dobrze
Teraz sprawdź swój wynik. Znajdź cyfrę, która występuje najczęściej i czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to o Tobie mówi.
Najwięcej jedynek (ogółem mniej niż 20)
Prawdopodobnie postrzegasz siebie podobnie do tego, jak widzą Cię inni. Masz pozytywną i zdrową samoocenę i nie jesteś zbyt krytyczna wobec siebie.
Najwięcej trójek (ogółem od 20 do 39)
Jesteś na granicy. Czasami czujesz się adekwatna i nie gorsza od innych, ale od czasu do czasu zdarzają Ci się chwile przygnębienia. Zastanów się przez chwilę, co naprawdę robisz dla ludzi wokół siebie.
Najwięcej piątek (ogółem więcej niż 40)
Masz tendencję do ostrego oceniania siebie w porównaniu do innych i możesz zbytnio rozpamiętywać krytykę. Poświęcasz dużo czasu na porównywanie się z innymi i identyfikowanie swoich braków. Masz też tendencję do rezygnowania z robienia różnych rzeczy z obawy przed porażką. Nadmierna samokrytyka może prowadzić do wypaczonej samooceny. Spójrz na siebie w lustrze i przypomnij sobie, ile naprawdę robisz.
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości Zbyt negatywne postrzeganie siebie może przyczynić się do ogólnej niskiej samooceny. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, spróbuj skonsultować się z lekarzem, ponieważ może Ci to pomóc w poprawie samopoczucia.
Pamiętaj, że ten test na samoocenę to tylko test i nie należy go traktować jako diagnozy! Jeśli jednak czujesz, że możesz sobie pomóc, zacznij zapisywać w notesie komplementy otrzymane od innych. Zapisuj wszystkie wyrazy afirmacji, aprobaty lub podziwu. Będziesz mieć do nich dostęp, gdy pojawią się problemy z samooceną.
"Hej dziewczyny, jakiś czas temu znalazłam tutaj test na poczucie własnej wartości. Zainteresował mnie ten temat, bo choć we współczesnych czasach dużo się o tym mówi, nigdy tak naprawdę nie zastanawiałam się, co myślę sama o sobie. Jednak przed samym testem postanowiłam poświęcić chwilkę na zastanowienie się „co lubię w sobie?”. Oczywiście - znalazłam dużo pozytywnych rzeczy, ale tez znalazło się kilka kompleksów. Taki też okazał się być wynik mojego testu. „Większość trójek” - czyli lubię siebie, ale mam czasami chwile zwątpienia. Po zobaczeniu wyniku w mojej głowie pojawiło się stwierdzenie „mój wynik jest normalny, chyba każdy tak ma”, ale to nieprawda. Nie chcę, żeby moją „normalnością” były chwile zawahania i trochę kompleksów. Tak więc zrobiłam listę rzeczy, których w sobie nie lubię i zaczęłam nad sobą pracować! Nie będę wymieniać moich kompleksów, bo chcę Wam pokazać, że każdą niedoskonałość da się zamienić w zaletę. Punkt pierwszy - to, jaka jesteś czyni Cię wyjątkową. Twoje cechy szczególne tworzą Ciebie. Czas popracować nad tym, aby właśnie one zaczęły Ci się podobać zamiast Cię zawstydzać. Możesz wyszukać w internecie osoby z podobnymi atrybutami - jestem przekonana, że uznasz tych ludzi za pięknych, potem spójrz w lustro - Ty tez jesteś piękna. Punkt drugi - nie na wszystko mamy wpływ. Twoje cechy szczególne nie zawsze da się zmienić, musisz zaakceptować to, że będą z Tobą już zawsze. Czy to złe? Nie! Mi pomogło stwierdzenie „rodziny się nie wybiera”, takich cech też się nie wybiera, musisz pokochać je takie jakie są - pokochać siebie taką, jaką jesteś. I punkt trzeci - dbaj o siebie! Jedz zdrowo, ruszaj się, unikaj stresu i opiekuj się sobą. Jeśli zaczniesz pielęgnować swoje ciało i umysł szybko zobaczysz, że zaczynasz się zmieniać na lepsze. Zarówno Twoje ciało, jak i Twoja pewność siebie!"